Bezpieczeństwo, Granice

Pozostałości po II wojnie światowej znajdowane są na terenie całego kraju każdego dnia. W większości przypadków są to pociski artyleryjskie, granaty moździerzowe czy bomby lotnicze. Czasem znajdowane obiekty są zdecydowanie większe, jak torpedy o długości ok. 8 metrów, które zostały wydobyte przez siły 13. Dywizjonu Trałowców z okolic portu Hel.

W minionym tygodniu, gdyńskie siły 8. Flotylli Obrony Wybrzeża: Grupa Nurków Minerów oraz załoga okrętu ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców przeprowadziły operację wydobycia trzech torped z okresu II wojny światowej. Tym razem zgłoszenie czterech dużych obiektów otrzymano z Urzędu Morskiego w Gdyni. W wyniku przeprowadzonego rekonesansu oraz po analizie zebranego materiału okazało się, że trzy obiekty to torpedy ćwiczebne długości ok. 8 metrów. Czwarty obiekt okazał się rurą stalową. Torpedy znajdowały się ok. 500 metrów od portu Hel i zalegały na głębokości blisko 30 metrów.

Specjaliści od podwodnych zadań z 8.FOW wydobyli torpedy na pokład niszczyciela min ORP Flaming i przetransportowali je do Punktu Bazowania Hel w celu przekazania obiektów Patrolowi Saperskiemu.

rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża)

Fot.: bsmt Sebastian Antoniewski

-6 Kormoranów śpiew
A gdzie nasze super cudo Kormoran do poławiania wszystkiego co leży na dnie lub pływa ?
08 czerwiec 2020 : 11:07 JanKowalski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Brak profesjonalizmu
Widać że chłopaki z Grupy Nurków Minerow Gdynia muszą się jeszcze dużo nauczyć - przede wszystkim stropować w odpowiednim miejscu. Żeby podczas wydobywania Torpedy prawie odpadła głowica- amatorka!
08 czerwiec 2020 : 11:51 Rafał Marek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter