Gdy Sharon Lane w połowie czerwca weszła na pokład statku wycieczkowego Villa Vie Odyssey, należącego do firmy Villa Vie Residences, ogarnęły ją uczucia radości i ulgi. – W końcu mogę robić to, o czym marzyłam od lat – powiedziała CNN Travel. 77-letnia Kalifornijka planuje spędzić na tym statku kolejnych 15 lat.
Villa Vie Odyssey to tzw. „mieszkalny statek wycieczkowy”, zaprojektowany i wyposażony tak, aby służyć jako miejsce zamieszkania dla pasażerów, a nie wyłącznie do odbywania kilkudniowych rejsów. Kabiny na statku są sprzedawane na 15-letni okres lub na stałe.
Taką formę spędzenia wolnego czasu wybrała pewna 77-letnia Kalifornijka, Sharon Lane, która swoją kabinę wykupiła pod koniec ubiegłego roku, a na pokład weszła w czerwcu, gdy statek przepływał przez jej rodzinny port w San Diego, w Kalifornii. Jak zapowiada, chce nieustannie opływać oceany i zatrzymywać się w różnych miejscach na świecie.
Ceny kabin zaczynają się od 129 tys. dolarów (kabina wewnętrzna) za 15-letni okres „wynajmu”. Dochodzą do tego opłaty miesięczne w wysokości 2 tys. dolarów za osobę w pokoju dwuosobowym i 3 tys. dolarów za pokój jednoosobowy. Ceny kabin zewnętrznych to koszt około 169 tys. dolarów wzwyż. Miesięczne opłaty w tym wypadku wzrastają o 500 dolarów na osobę. Dla porównania - za kabinę na luksusowym statku The World, również oferującym wynajem długoterminowy, ceny zaczynają się od 2,5 miliona dolarów.
Właściciele Villa Vie Odyssey mogą wynajmować swoje kabiny innym osobom, ale wg armatora większość właścicieli kupiła swoje kabiny z zamiarem zamieszkania na pokładzie.
Znam tylko kilka osób, które kupiły kabiny inwestycyjne i aktywnie je wynajmują – przyznaje Mikael Petterson, dyrektor generalny Villa Vie Residences.
Lane na zakup swojej kabiny wewnętrznej przeznaczyła wszystkie swoje oszczędności i uważa to za dobrą inwestycję. Miesięczna opłata obejmuje posiłki i napoje bezalkoholowe. W cenę wliczone są również alkohol podczas kolacji, Wi-Fi i wizyty lekarskie (z wyjątkiem zabiegów i leków). Bez dodatkowych kosztów dostępna jest również całodobowa obsługa pokoju, cotygodniowe sprzątanie i pranie co dwa tygodnie.
Nie muszę już brać, robić zakupów spożywczych. Życie na statku jest dużo tańsze, niż w południowej Kalifornii – mówi Lane, cytowana przez CNN Travel.
Villa Vie Odyssey został zbudowany w 1993 roku dla Crown Cruise Line jako Crown Dynasty. Do dnia dzisiejszego był zarządzany m.in. przez Cunard Line, Majesty Cruise Line, Norwegian Cruise Line i Fred Olsen Cruises. Aż w 2023 roku firma Villia Vie Residences kupiła statek, przeznaczając go do rejsów w stylu rezydencyjnym – sprzedano ponad 70 procent kabin.
W kwietniu 2024 roku statek wpłynął do stoczni Harland & Wolff w Belfaście celem wykonania remontu. W międzyczasie plan rejsu statku został kilkakrotnie opóźniony – odnaleziono kilka usterek uniemożliwiających jego wypłynięcie. Przyszli mieszkańcy, oczekujący na zmianę terminu rejsu, pozostali w Belfaście lub wybrali się na wycieczki po Europie, dofinansowane przez firmę. Ostatecznie rejs rozpoczął się pod koniec września ubiegłego roku.
Do lutego 2025 roku statek odwiedził Europę Zachodnią, północno-zachodnią Afrykę, a następnie przepłynął Ocean Atlantycki i Kanał Panamski. Obecnie Odyssey płynie do Ketchikan na Alasce. W każdym porcie zatrzymuje się na kilka dni, gdzie za dodatkową opłatą organizowane są wycieczki na ląd.
AL, z mediów
Fot.: Wikimedia Commons