Porty, logistyka

Chińska firma Beijing Interoceanic Canal Investment Management (BICIM) sfinansuje projekt budowy głębokowodnego portu na Krymie (Ukraina).

Będzie on zlokalizowany w powiecie Sakskij, na zachodzie Półwyspu Krymskiego. Port ma mieć baseny o głębokości 25 m, czyli zdolne do przyjmowania największych statków oceanicznych. Partnerem projektu ze strony ukraińskiej będzie „Kievgidroinvest” (Киевгидроинвест).

W planowanym pod inwestycję regionie znajduje się Jezioro Donuzlaw (o powierzchni 47 km2), które w najgłębszym miejscu ma 27 m. Może ono stać się, w perspektywie, miejscem przeładunku towarów, o ile zostanie połączone z morzem kanałem.

Rząd Ukrainy już w 2004 r. zgłosił projekt utworzenia na bazie tego jeziora kompleksu przemysłowo-logistycznego „Donuzlaw”, z portem morskim i linią kolejową, ale później – głównie z powodów finansowych – zarzucił ten projekt. Obecnie ma on możliwość zostać zrealizowany, w nieco innej postaci.

Nowa umowa ukraińsko-chińska zakłada inwestycje BICIM i Kievgidroinvest o wartości 10 miliardów dolarów. Z tej kwoty, 3 mld USD pochłonie realizacja I etapu budowy portu głębokowodnego. W drugim etapie, planowana jest budowa urządzeń do przeładunku produktów naftowych, w tym skroplonego gazu.

Projekt ma być realizowany w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne.

Umowa została podpisana podczas wizyty ubiegłotygodniowej wizyty prezydenta Janukowycza w Pekinie.

 

0 To więcej niż planowała dla Ukrainy
Chiny zbudują port na Ukrainie a co UE im tak na prawde może zaoferować ?
10 grudzień 2013 : 10:18 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter