Stocznie, Statki

Japońska firma Eco Marine Power rozpoczęła studium wykonalności dotyczące instalacji bezemisyjnego systemu zasilania i napędu na zbiornikowcu LR2 (Long Range 2; 80 000 - 159 999 ton nośności).

System znany jako Aquarius Marine Renewable Energy (Aquarius MRE) ma umożliwić statkom korzystanie z energii odnawialnej dostarczanej przez wiatr i słońce. Zawiera on szereg zautomatyzowanych żagli, paneli słonecznych, modułów magazynowania energii, urządzeń do ładowania i systemów komputerowych.

Zestaw żagli, a raczej żaglopłatów, jest automatycznie ustawiany przez system komputerowy, aby jak najlepiej dopasować je do panujących warunków pogodowych. Badanie jest prowadzone we współpracy z nieujawnionym armatorem i ma na celu zbadanie, w jaki sposób różne technologie mogą zmniejszyć zużycie paliwa i emisje na pokładzie statku.

EMP bada również, które z paneli słonecznych byłyby najbardziej odpowiednie dla projektu oraz możliwość dodania dodatkowego wyposażenia, w tym oświetlenia LED o niskiej mocy i innych energooszczędnych urządzeń.

Japońskie firmy Teramoto Iron Works, The Furukawa Battery Company, KEI System i Fuji Trading są również zaangażowane w badania na tym etapie.

AL, z mediów

+5 kpt.ż.w
Nareszcie!
Olbrzymia energia jaką jest wiatr i fale jest pomijana odkąd wynaleziono silniki na paliwo. Wiatr jest wspaniałym źródłem czystego napędu. Jak wykorzystać fale, które bez najmniejszego wysiłku poruszają ważącym wiele tysięcy ton statkiem? Wystarczy wykorzystać wiatr... Przy tym nie trzeba rezygnować z napędu mechanicznego - można połączyć oba te napędy tak, aby znakomicie się uzupełniały.

Chciwość koncernów paliwowych zniszczyła niejeden projekt zastosowania czystej energii...
05 maj 2020 : 08:30 Andrzej Miklas Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Gąbka
lepiej wyciągnąć H z H2O, łatwo powiedzieć.
05 maj 2020 : 11:44 Profesor Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1