Bezpieczeństwo, Granice

Dziś nad ranem lotnicy SAR z BLMW przeprowadzili dwudziestą pierwszą w tym roku akcję poszukiwawczo-ratowniczą. Na pomoc załogantowi jednego ze statków pospieszyła załoga z darłowskiej grupy lotniczej 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

Jeden z załogantów jednostki Sylur (diving support vessel) znajdującej się 35 mil morskich na północ od Ustki, potrzebował pomocy medycznej (podejrzenie epilepsji) i ewakuacji na ląd. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Dominika Wardę, osiągnęła gotowość do działań dziesięć minut później i o godz. 6.20 wystartowała w kierunku statku. Nad jednostką śmigłowiec dokonał zawisu, a na jej pokład podjęto poszkodowanego.O godzinie 7.28 Anakonda wylądowała na lądowisku w Koszalinie, gdzie poszkodowany został przekazany, oczekującym służbom medycznym. O godzinie 7.44 załoga powróciła na lotnisko macierzyste w Darłowie.

Była to 687 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW. W tym czasie udzielono pomocy 365 osobom.

Sylur, należący do LOTOS Petrobaltic, w 2018 roku przeszedł przebudowę i remont w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA. Jako diving support vessel, służy wspieraniu działań nurków, którzy wykonują z niego prace podwodne. Inna funkcja to możliwość prowadzenia wierceń i badań geotechnicznych.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

rel (Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych / kmdr ppor. Marcin Braszak)

Poniżej na zdjęciu Sylur (fot.: Maciej Bielesz / PORTALMORSKI.PL)

1 1 1 1