Rybołówstwo

W Darłowie odbyło się pierwsze z cyklu spotkań konsultacyjnych przedstawicieli grup rybackich z inwestorem – firmą Polenergia Bałtyk III, planującym budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III. 

Inwestycja ma składać się maksymalnie ze 120 turbin wiatrowych oddalonych od brzegu o minimum 23 km i ma zostać uruchomiona w 2022 r. Spotkanie moderował przedstawiciel Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, która zorganizowała spotkanie oraz wprowadziła uczestników w ogólną tematykę morskich farm wiatrowych.

Podczas konsultacji inwestor przedstawił szczegóły projektu, a eksperci z Morskiego Instytut Rybackiego, którzy prowadzili na potrzeby inwestycji ponad roczną kampanię badawczą na obszarze planowanej inwestycji, przedstawili wyniki badań i potencjalny wpływ inwestycji na ryby i rybołówstwo.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 20 przedstawicieli lokalnych grup producentów ryb oraz Zarządu Portu w Darłowie, którzy przedstawili inwestorowi i ekspertom pytania i wątpliwości związane między innymi z:
- możliwością przepływania przez obszar morskiej farmy wiatrowej,
- możliwością prowadzenia połowów na obszarze farmy orazwpływem inwestycji na regionalny przemysł.

Inwestor zadeklarował, że nie będzie wnioskował o ograniczanie przepływu statków przez obszar inwestycji oraz umożliwi prowadzenie połowów, pod warunkiem stosowania narzędzi połowowych, które nie ingerują w dno z uwagi na możliwość uszkodzenia kabli wewnątrz farmy. Jednocześnie inwestor zapewnił o otwrtości na uzgodnienia, zaznaczył jednak, że inwestycja wciąż jest na wczesnym etapie realizacji i konkretne ustalenia będą możliwe dopiero, jak znany będzie ostateczny kształt inwestycji (m.in. liczba turbin oraz ich rozstawienie) oraz będzie możliwość dokładnego i akceptowalnego dla wszystkich stron wyliczenia ewentualnych strat dla rybołówstwa.

Oprócz oddziaływań na rybołówstwo poruszono również kwestie przyszłych zleceń dla polskiego przemysłu jakie może przynieść morska energetyka wiatrowa. Przytoczono przykład z Francji, w której przepisy wymuszają lokalizowanie zakładów produkujących komponenty turbin wiatrowych na terenie tego kraju. Takie rozwiązania są również możliwe do zastosowania w Polsce.

Pełne nagranie z dyskusji będzie ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych na stronie projektu www.baltyk3.pl.
Organizatorzy spotkania – Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej - zachęcała także środowiska rybackie do aktywnego uczestnictwa w konsultacjach społecznych, które będą organizowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku w ramach procedury uzyskiwania decyzji środowiskowej. Podobne spotkania konsultacyjne ze rybakami odbędą się niebawem w Łebie i Ustce, a wnioski ze wszystkich spotkań zostaną przekazane środowiskom rybackim i udostępnione na stronie inwestycji (www.baltyk3.pl).

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski
 

+5 Romas Kołobrzegu i innego dziadostwa z Greenpeace
Holendrzy dzisiaj mówią " Nie rzuca się kamieni jak się mieszka w szklanym domu" w wy durne polaczki srebrniki za sieci będziecie liczyli . [link usunięty]
20 maj 2015 : 16:33 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Romans z kasą a nie z Greenpeace
niedługo będzie głośno o tym romansie Marcina
20 maj 2015 : 20:01 Koł Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Ukraincy w polskich portach start.
[link usunięty] - Polak juz nic nie wart.
21 maj 2015 : 12:52 zauwazył Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 A co Ukrainiec pomoże na wy***** Bałtyk, Panie Radkowski?
.
21 maj 2015 : 16:49 Kolek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Halo pobudka !!!!
WIdzieliscie nowe rozporządzenie o karach dla rybaków ?? Popier.... Ich totalnie ... Panowie bukujemy całe pendolino na ta bandę
21 maj 2015 : 18:47 Wtf ?? Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Proponuje zapoznać się z projektem PO RYBY 2014-2020, głównie punkty związane na wydatkowanie pieniędzy na kontrole!!! W skrócie dużą część pieniędzy przytuli CMR (tylko na co?, ponieważ jak tylko są jakieś problemy na kutrach to insp. robią za nich czarną robotę, bo oni nawet po godzinach pracy nie mogą odebrać telefonu, że im serwery padły i cała flota przez to musi stać i czekać !!!).

NAJWAŻNIEJSZE PANIE I PANOWIE INSPEKTORZY - W NOWYM PROGRAMIE NIE PRZEWIDZIANO PIENIĘDZY NA DODATEK DO WASZEJ PENSJI (cyt. "nie będzie realizowane"!!! tak jest napisane w punkcie, z którego otrzymywaliście dodatek) za to przewiduje się kupno kolejnych jednostek kontrolnych, tylko po co? Inspektorzy nie będą mieli pieniędzy na życie, ale w pracy AMERYKA, statki, samochody, inny sprzęt jakiego żadne inne państwo na Bałtyku nie ma - może jeszcze helikopter lub samolot kupią ???

W Warszawie chyba zapomnieli kto tak naprawdę robi tą całą robotę!

A INSPEKTOROM ŻYCZĘ ABY ZORGANIZOWALI SIĘ I WALCZYLI O SWOJE, BO TO ICH ZWIĄZEK WYWALCZYŁ PIENIĄDZE Z ZESZŁEGO PROGRAMU, A DOCZEPILI SIĘ DO NICH NACZELNICY, ZWYKLI PRACOWNICY ADMINISTRACYJNI , A I PEWNIE KTOŚ JESZCZE!

JAK TEN PROJEKT WEJDZIE W ŻYCIE TO BĘDZIECIE ZARABIAĆ NA POZIOMIE KASJEREK W HIPERMARKETACH (OCZYWIŚCIE NIC IM NIE UJMUJĄC!).

NIE TRAĆCIE CZASU I JUŻ NAJLEPIEJ W NIEDŁUGIM CZASIE OGŁOŚCIE STRAJK, JESTEM CIEKAW JAK MINISTER WYJAŚNI W BRUKSELI, IŻ ŻADNE PROGRAMY KONTROLNE W POLSCE NIE BĘDĄ REALIZOWANE, A PRZYPOMNĘ, IŻ TAK DUŻY STRUMIEŃ PIENIĘDZY PRZEZNACZONY NA RYBOŁÓWSTWO BYŁ ZAGWARANTOWANY TYLKO W PRZYPADKU PEŁNEGO WYPEŁNIANIA PROGRAMÓW KONTROLNYCH I PRZESTRZEGANIA PRZEPISÓW O RYBOŁÓWSTWIE !

POZDRAWIAM
ZORIENTOWANY
21 maj 2015 : 21:42 Zoriętowany Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+17 Pilnujcie swoich pieniędzy, nie zpominajcie o trójpolówce
w ustawie o rozkradaniu unijnych funduszy nie ma żadnej pozycji ratującej rybołówstwo, to dlatego projekt ustawy powstał przed opinią ICES, żeby wydymać wszystkich rybaków a to ostania unijna kasa dla Polski.
22 maj 2015 : 08:36 Wa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+24 Duduś wygrał wybory prezydenckie
super!
24 maj 2015 : 20:29 Lolek W Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 kasa nie dla rybakow
Hotele , gminy, rolnicy, wędkarze itp. Czekają na kasę rybakow!
25 maj 2015 : 17:27 rybak99 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Upadek rybołóstwa w Polsce!!!
Dopóki zrzeszenia nie będą w stanie dogadać się między sobą dotąd zwykli rybacy będą dymani na każdym kroku!!!
No,ale każdy orze jak może-nie ma to jak być prezesikiem!!!
25 maj 2015 : 20:43 gear Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Greenpeace gratuluje nowemu Prezydentowi i czeka na zmiany
Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckiej pod sztandarem z napisem “Zmiana”. W Greenpeace wierzymy w zmiany, ale wiemy, że trudno mówić o realnej zmianie bez poruszenia fundamentalnej kwestii naszego bezpieczeństwa i ochrony wszystkiego, co jest wspólne i piękne. W tym kontekście potrzebna jest nowa polityka energetyczna, ochrona zdrowia obywateli przed negatywnymi skutkami zanieczyszczeń środowiska, a także długofalowa polityka ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

[link usunięty]
26 maj 2015 : 08:02 Greenpeace. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter