Porty, logistyka

Stowarzyszenie Międzynarodowych Spedytorów Ukrainy (AMEU) w liście otwartym do prezydenta kraju zwróciło się o pomoc w rozwiązaniu złej sytuacji w terminalach morskich.

Według spedytorów, pilna interwencja szefa państwa jest konieczna, aby wyeliminować opóźnienia odpraw ładunków kontenerach. Dotyczy to zarówno eksportu, importu, jak i tranzytu.

W liście AMEU podkreśla, że zamiast standardowych 4 godzin (w przodujących portach zagranicznych), odprawy ładunków trwają 3-4 dni. Jest to przyczyną powstawania zatorów w przepływie towarów w kontenerach. W efekcie powstają wymierne straty finansowe, zarówno firm transportowych, jak i budżetu państwa.

„Obecna sytuacja i analizy ich przyczyn wskazują na obojętność urzędników odpowiedzialnych za te kwestie w porcie, ale także w państwie i rządzie” – podkreślają autorzy listu.

Spedytorzy przypominają, że sytuacja w terminalach kontenerowych (w Odessie oraz Iliczewsku) wielokrotnie była przedmiotem odwołań i postępowania na różnych szczeblach rządu, ale dochodzenie kończyło się formalnymi odpowiedziami ministerstwa.

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter