Inne

W dniach 22-24 maja 2019 r. Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej realizował szkolenie teoretyczne i praktyczne z nawigacji i hydrografii morskiej dla słuchaczy Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej. W pierwszym dniu zapoznano studentów z podstawami nawigacji i hydrografii morskiej.

Cykl wykładów obejmował zagadnienia związane z nawigacją satelitarną, zastosowaniem dronów powietrznych, pomiarami hydrograficznymi w ramach konkursu XPRIZE, technikami pomiarów batymetrycznych SBES, SSS, MBES, MTES oraz weryfikacją obiektów podwodnych.

W czwartek uczestnicy szkolenia wzięli udział w rejsie na pokładzie okrętu hydrograficznego ORP Heweliusz z dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej (dZH MW). W trakcie kilku godzin na morzu przeprowadzono praktyczne pomiary hydrograficzne, hydrologiczne i sonarowe. Studenci mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca hydrografa morskiego. Zapoznali się również z historią okrętu, jego wyposażeniem i głównymi zadaniami. Odbyli krótkie szkolenie z zakresu ratownictwa morskiego, indywidualnych środków ratunkowych, budowy tratwy, zasad bhp i zachowania się na okręcie. Uczestnicy rejsu mieli możliwość zobaczyć jak przebiega ćwiczenie ogólnookrętowe pt.: Ratowanie człowieka, który wypadł za burtę.

W ostatnim dniu szkolenia studenci WAT i PW zapoznali się z elementami bazy dydaktycznej AMW. Wzięli udział w niezwykle ciekawych wykładach w Planetarium, zwiedzali okręt podwodny t. KOBBEN oraz manewrowali w trudnych warunkach na symulatorze mostka. Szkolenie nawigacyjno-hydrograficzne cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Z roku na rok zwiększa się liczba studentów i uczelni, które chcą szkolić się w Akademii Marynarki Wojennej.

rel (Akademia Marynarki Wojennej)

1 1 1 1

Newsletter