Stocznie, Statki

We wtorek, 5 marca br. w stoczni Remontowa Shipbuilding SA, należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding odbyła się uroczystość chrztu holownika Gniewko (H-1), drugiego z serii sześciu budowanych dla Marynarki Wojennej RP na mocy kontraktu podpisanego w czerwcu 2017 roku. Z powodu złej pogody, samo wodowanie w tym dniu z użyciem dźwigu nożycowego Conrad Consul o maksymalnym udźwigu 400 ton nie mogło się odbyć, jednak cały ceremoniał został zachowany.

Wśród gości uczestniczących w wydarzeniu byli m.in.: Monika Małyszko – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdyni im. wiceadm. Józefa Unruga, matka chrzestna holownika; kontradm. Krzysztof Zdonek – szef Zarządu Morskiego - Zastępca Inspektora Marynarki Wojennej, kmdr Krzysztof Olejniczak - szef Szefostwa Techniki Morskiej, Mirosław Jurkowlaniec - dowódca 3. Flotylli Okrętów, Piotr Nieć - dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także przedstawiciele stoczni i grupy Remontowa Holding, sprawującego nadzór nad budową jednostek Polskiego Rejestru Statków oraz biura projektowego NED Project oraz Marine Design & Consulting.

Jednostkę zwodowano następnego dnia.

Zobacz relację wideo:  Chrzest i wodowanie holownika Gniewko

- Dzisiaj mamy szczególną uroczystość chrztu holownika Gniewko. To już kolejny holownik o tej samej nazwie (znany również jako R-11, wszedł do służby 29 sierpnia 1981 roku, rozpoczynając tym samym budowę krótkiej serii okrętów ratowniczych typu Gniewko – red.). – mówił Janusz Dilling - zastępca Dyrektora Okrętowego w PRS.

- Z przyjemnością mogę potwierdzić, iż Polski Rejestr Statków w oparciu m.in. o postanowienia przepisów klasyfikacji i budowy okrętów wojennych oraz postanowienia Kodeksu Bezpieczeństwa okrętów wojennych, potwierdza gotowość holownika o numerze budowy B-860 do wodowania i przeprowadzenia dalszych etapów budowy i wyposażenia. Gratuluję stoczni i cieszę się, że Marynarka Wojenna pozyska kolejną jednostkę. Z utęsknieniem będziemy czekali na trzecią, aż do sześciu jednostek pomocniczych – podsumował Janusz Dilling. 

Trzeci holownik z serii (B 860/3) jest obecnie w trakcie wyposażania kadłuba do wodowania, natomiast kolejny - B 860/4 znajduje się w fazie prefabrykacji i montażu kadłuba.

- Oczekujemy, że te wspaniałe holowniki, które mają tak szeroki zakres zadań będą również w przyszłości, i to mam nadzieję niedalekiej, używane do asysty i wsparcia manewrów portowych dla naszych nowoczesnych fregat oraz okrętów podwodnych. To są kroki, które zostaną poczynione i decyzje pierwsze już zapadły – dodał kontradm. Krzysztof Zdonek. 

Działalność Remontowa Shipbuilding, w kontekście realizowanych obecnie kontraktów, podsumował prezes zarządu tej stoczni Marcin Ryngwelski.

- Remontowa Shipbuilding SA od wielu lat jest jedną z najbardziej cenionych stoczni budujących nowoczesne statki i okręty, w sumie zbudowaliśmy ponad 400 okrętów i jednostek specjalistycznych dla sił zbrojnych RP i innych państw. Aktualnie budujemy osiem okrętów dla naszej Marynarki Wojennej, w tym dwa niszczyciele min z serii Kormoran II oraz, poza holownikami Gniewko i Bolko, budujemy jeszcze cztery kolejne. Ilość i różnorodność tych jednostek stanowią najlepsze referencje i potwierdzają nasze przygotowanie i doświadczenie do budowy seryjnych okrętów wojennych – powiedział Marcin Ryngwelski. 

Przypomnijmy, że cięcie pierwszych blach pod jego budowę holownika Gniewko nastąpiło 16 marca 2018 roku, a położenie stępki - po dwóch miesiącach  - 16 maja 2018 r.

Po zakończeniu budowy holownik trafi do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

AL

Fot.: Sławomir Lewandowski

+5 No świetna robota
Budujemy holowniki dla okrętów, których nie ma i niewiadomo czy w ogóle będą tylko PiS zaczyna budowę domu od dachu ,groteska.
05 marzec 2019 : 20:01 Annamartyna Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Największe POśmiewisko
to rze stocznie w ogóle budują, a miały paść na mordę jak chciał Ryży
20 kwiecień 2019 : 21:18 akn Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Pośmiewisko co robi i marnuje pieniądze władza PIS.
Pis wydaje pieniądze na nic nie warte holowniki. Marynarka Wojenna Polsce potrzebuje kilka fregat z rakietami , fregat niszczycieli i łodzie podwodne z rakietami manerwującymi .A dodatek śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych i wiele innego sprzętu . A nie nic nie warte dla marynarki wojennej jakiś holownik , bo to nas nie obroni.
05 marzec 2019 : 20:18 Pol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 poraszka
co wy opowiadace za bzury holownik jest poczebny do holowania zlomu czyki polskih statkuw na zlomowisko nieh sobie w du. wsadza ten holownik
05 marzec 2019 : 21:15 janek jloda Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Holowniki
"Nowoczesne fregary, okręty podwodne " ...gdzież one? Nadal bicie piany.
06 marzec 2019 : 03:22 Józek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Oj tam oj tam
Holownik zawsze się przyda, jak ładna dziewczyna czy tu czy tam...
06 marzec 2019 : 09:55 adi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Tusek
Jak zwykle Donek miesza z Brukseli...
06 marzec 2019 : 09:55 Wiatr to wina Tuska Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 dfg
Patrzę na to pierwsze zdjęcie i jest mi po prostu głupio.
09 marzec 2019 : 17:29 imię Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter