Rybołówstwo

Przedstawiciele Sztabu Kryzysowego Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego skierowali do Premiera RP Mateusza Morawieckiego pismo w sprawie wpisania wędkarzy do Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego jako beneficjentów programu.

Zdaniem wędkarzy morskich to jedyny sposób, aby w kolejnych latach, w których zakazane będą połowy dorszy wędkarze, podobnie, jak rybacy komercyjni, mogli liczyć na finansową pomoc państwa i Unii Europejskiej.

Od września 2019 roku wędkarze komercyjni, którzy mają łącznie ponad 100 wędkarskich kutrów morskich i zatrudniają kilkaset osób walczą o pomoc po wprowadzeniu zakazu połowu dorszy. Zakaz ten całkowicie wyłączył ich z możliwości zarobkowania bez szans na pomoc. Chodzi o wsparcie finansowe z europejskiego funduszu morskiego, który wspiera rybaków właśnie w takich sytuacjach. Do tej pory, mimo wielu monitów, nie udało im się za wiele uzyskać. Jedynie w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii COVID - 19 (tak zwana Tarcza Antykryzysowa) armatorzy mogli otrzymać w tym roku po około 200 tysięcy złotych pomocy.

Okazuje się jednak, że zakaz połowu dorszy będzie przedłużony o kolejne lata. Już w dniach 19-20 października przedstawiciele krajów członkowskich mają decydować o limitach połowowych na 2021 rok. Naukowcy jasno rekomendują dalszy zakaz połowu dorszy i ograniczenia w połowach śledzia. Dlatego sztab kryzysowy skierował do premiera RP pismo z prośbą o pomoc.

W najbliższym czasie ważą się sprawy dalszego zamknięcia Bałtyku dla połowów dorsza uprawianych przez jachty komercyjne rybołówstwa rekreacyjnego - czytamy w piśmie, które Sztab Kryzysowy Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego skierował do Premiera RP Mateusza Morawieckiego. - Jesteśmy zaniepokojeni biernością ministerstwa i urzędników za nas odpowiedzialnych względem sprawy, która jest niezbędna do naszej dalszej egzystencji. Decyzja o zamknięciu Bałtyku i ratowaniu zasobów jest niepodważalna, ale nie widzimy możliwości pozostawienia nas bez środków do życia. Zgodnie z decyzjami urzędników należy przyjąć, że to Polska administracja winna uznać armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego jako beneficjentów w Unijnym programie pomocowym EFMR wnosząc do komisji Unii Europejskiej o zatwierdzenie programu operacyjnego należnego dla Polski. Takie stanowisko przyjęła unijna komisja wyjaśniając naszą sytuację w piśmie do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, do którego wnieśliśmy skargę. W wyjaśnieniu proszę zauważyć, że polski program operacyjny EFMR został ostatnio zmieniony w dniu 27 listopada 2018 r. W związku z powyższym domagamy się od polskiej administracji o aktywną reakcję w naszej sprawie. Pozostawienie nierozwiązanej sytuacji powoduje pogorszenie i tak tragicznej sytuacji armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego. Doraźna pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej nie rozwiązuje naszych problemów. Tylko zdecydowane działania rządu i wystąpienie z oficjalnym wnioskiem rokują nadzieję na rozwiązanie tragicznej sytuacji właścicieli jachtów Rybołówstwa Rekreacyjnego. Rozumiemy potrzebę ochrony zasobów na Bałtyku i popieramy takie rozwiązania, ale nie zgadzamy się na pozostawienie nas bez żadnej pomocy. Prosimy o stanowczą i widoczną reakcję, która zaowocuje zabezpieczeniem naszych interesów i możliwości uzyskania pomocy ze strony Unii Europejskiej.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 

 
+18 co za bzdury
ale bzdury jakos kolobrzegu nie wylaczy hehehe jezdza jakies nurki i trzepio dorsza az furczy hehehehe
16 październik 2020 : 12:13 kolek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Wedkarze
Dzisiaj znowu wyplyneli na dorsza wedkarze niby ze na sledzia panowie obudzic sie
24 październik 2020 : 06:42 Dorsze Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+21 Tylko prawda
Wędkarz to nie rybak !!!
16 październik 2020 : 12:21 Mystery Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 ARMATORZY RYBOŁÓWSTWA REKREACYJNEGO ???
Rekreację na tych łajbach uprawiają jedynie wędkarze amatorzy na których zarabiają armatorzy tych łajb, a więc są oni ARMATORAMI KOMERCYJNYCH STATKÓW WĘDKARSKICH.
16 październik 2020 : 12:46 rybaczek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+34 Jakim to kretynem trzeba być
Jakim to kretynem trzeba być, żeby nazwać swoją działalność gospodarczą "Wędkarstwem rekreacyjnym" i chcieć dostać później unijne fundusze. Przecież dla Unii "wędkarz rekreacyjny " to gościu, który w niedzielę z rodziną ryby łowi. Co za głupków wy tam macie za prezesów?
16 październik 2020 : 13:14 Pilkerus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+28 REKREACJA
Rybołówstwo rekreacyjne jak sama nazwa wskazuje oznacza REKREACYJNY połów ryb nie tylko z gatunku gadus morhua ale także z gatunków sprattus sprattus, platichthys flesus czy Clupea harengus membras to jest rekreacja.
16 październik 2020 : 13:23 rybka123 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Wędkarze ukrywają prawdę dlatego nic nie dostaną.
Fragment pisma Komisji do wędkarzy

" EFMR oferuje wsparcie na tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej pod pewnymi warunkami jedynie w przypadku komercyjnej działalności połowowej. Zmiana krajowego programu operacyjnego nie może zmieniać warunków kwalifikowalności zapisanych w prawie UE, określonych w rozporządzeniu w sprawie EFMR"
Z poważaniem Maja KIRCHNER p.o. Dyrektor
16 październik 2020 : 17:43 Romano Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 Zmiana nazwy działalności
Wystarczyło się nazwać -" Armatorzy statków wędkarstwa komercyjnego" i byłoby załatwione.
16 październik 2020 : 17:48 Chase Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Wędkarze mają dokładnie te same problemy co rybacy
mają statki na utrzymaniu, (dziś kompletnie bezwartościowe) , załogi, i rodziny do wyżywienia. Skoro Bruksela nakłada na rybaków i wędkarzy te same zakazy skutkujące bankructwem jednych i drugich to czas połączyć siły i walczyć z faktycznym winowajcą zagłady Bałtyku tymi samymi argumentami. Wędkarze są na dziś nawet w gorszej sytuacji jak rybacy bo Bruksela blokuje im specjalnymi rozporządzeniami dostęp do funduszy ratunkowych (508-2014) Czas skończyć z tym unijnym bezprawiem i po unijnym szczycie 19 października zrobić wspólne spotkanie i raz na zawsze załatwić te sprawy na wiele lat.
17 październik 2020 : 10:13 Rybako Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 wina wedkarzy
to jest wina wędkarzy przy nakręcaniu filmików . NA kutrach jest pokazane , trzy przywieszki , pikier z dwoma kotwicami i łowili po cztery dorsze , to było w brew regulaminowi i do kogo macie pretensję.
07 grudzień 2020 : 11:42 Ryszard Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Może Komitet przygarnie te sieroty?
Prosimy również o niezwłoczne wprowadzenie 6 punktów przedstawionych przez Komitet Ratowania Bałtyku w poprzednim piśmie do Pana, gdyż według naszej oceny do prowadzenia skutecznej polityki ratowania całego bałtyckiego rybołówstwa pozostały Panu do dyspozycji wyłącznie środki finansowe. Cały czas mamy zatem nadzieję, że okaże się Pan reformatorem bałtyckiego rybołówstwa, a nie jego grabarzem tak, jak Pańscy poprzednicy.

https://www.portalmorski.pl/m-rybolowstwo/46583-komitet-ratowania-baltyku-kieruje-list-do-komisarza-ue-ds-srodowiska-oceanow-i-rybolowstwa
16 październik 2020 : 21:39 Rybacki. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Pismo do komisarza
Pismo do komisarza powinno trafić do szefa komisji europejskiej, rybackich związków wszystkich bałtyckich krajów i skandynawskich prawicowych mediów, i sprawa załatwiona.
17 październik 2020 : 21:59 Dobra Rada Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Kupię wyciągarkę netową!!!
Kupię wyciągarkę netową używaną sprawną.
17 październik 2020 : 11:04 rybak108 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Wedkarstwo
Wzieli po 200tys zl i jeszcze im malo na polowy wedkarskie dalej pywaja i lapia dorsza panowie cos chyba jest nie tak gdzie sa inspektorzy straz graniczna to tylko lapie na skutwerach wodnych bo jak troszke wiecej fali to boja sie wyplynac bo sie porzygaja
17 październik 2020 : 15:10 Dorsze Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 A ty
Oni sprzedali licencje za 200 tys.i maja pozamiatane a ty z tym rupieciem dalej bedziesz zyl na koszt podatnika . Po takie pieniadze to ty sie nawet nie schylasz ciagle wam malo.
18 październik 2020 : 11:11 Jan Jan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Za błędy urzędników UE trzeba płacić, art 340 TFUE
LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ
Art. 340. Odpowiedzialność umowna i pozaumowna Unii
Dz.U.2004.90.864/2 - Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - tekst skonsolidowany uwzględniający zmiany wprowadzone Traktatem z Lizbony
Odpowiedzialność umowna Unii podlega prawu właściwemu dla danej umowy.

W dziedzinie odpowiedzialności pozaumownej Unia powinna naprawić, zgodnie z zasadami ogólnymi wspólnymi dla praw Państw Członkowskich, szkody wyrządzone przez jej instytucje lub jej pracowników przy wykonywaniu ich funkcji.
18 październik 2020 : 11:15 Lexus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Odszkodowania to chyba za mało
coraz więcej wskazuje, że część tej zakłamanej ferajny ociera się najwyraźniej o kodeks karny, ale do tego wrócimy we wtorek.
18 październik 2020 : 11:56 Info Władek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Kiedy odszkodowania dla polskich rybaków za farmy wiatrowe na Bałtyku ?
Europejskie stowarzyszenia przemysłu rybnego reprezentujące 2000 statków rybackich z Portugalii po Szwecję napisały do ​​posłów, aby wyjaśnić swoje obawy dotyczące przyszłości Morza Północnego i szerszych ekosystemów przybrzeżnych. przed siebie.

Holenderskie, szwedzkie, niemieckie, portugalskie, duńskie, belgijskie i francuskie organizacje rybackie przedstawiły posłom swoje obawy, wskazując, że zatrudnienie jest zagrożone, ponieważ nie tylko rybacy grożą utratą środków do życia, ale dotyczy to również przetwórni ryb, aukcji rybnych, dostawców i inne przedsiębiorstwa związane z rybołówstwem.

„Wzywamy do poważnego potraktowania naszych argumentów i prosimy o ponowne rozważenie, czy ogromna energia wiatrowa na morzu jest korzystna dla środowiska morskiego” - stwierdził rzecznik zrzeszenia organizacji rybaków.

/fiskerforum.com/european-fishermen-protest-against-windfarm-plans/
18 październik 2020 : 13:59 Precz z szaleńcami Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Wedkarze
Co ty piszesz jakie licencje czlowieku kazdy mial wykupione pozwolenie na połów rekreacyjny za 48zl na cala lajbe a teraz beda plywac dalej z wedkarzami tylko ze kazdy z wedkarzy bedzue mial na siebie pozwolenie za 48zl na rok lub wlasciciel bedzie dzien wczesniej wykupywal za 10zl na tydzien cwaniaczki
19 październik 2020 : 06:44 Dorsze Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Ciemnota po komunie kwitnie nawet w Unii Europejskiej
Czy ty wiesz, że w Szwecji za łowienie ryb na morzu wędkarze nic nie płacą a 2 siatki mogą postawić sobie nawet turyści spoza Szwecji? Tak wygląda Europa a nie komunistyczny terror i wyrywanie obywatelowi każdego grosza. Tam trzeba czerpać wzorce a nie trzymać się komunistycznych pomysłów Jaruzelskiego.
19 październik 2020 : 16:03 Europa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Komunistyczna ciemnota po Jaruzelskim
Gdzie można łowić za darmo?
Wędkarstwo morskie wzdłuż wybrzeża nie wymaga posiadania karty wędkarskiej ani innych opłat. Ta sama zasada dotyczy pięciu największych jezior w Szwecji (Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren i Storsjön).
20 październik 2020 : 09:07 Europa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 luxemburg
kwoty ustalone, dorsz -70 procent ,sledz -36,szprot 6 procent wiecej, ogolnie po staremu
20 październik 2020 : 09:13 jeziorowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter