Rybołówstwo

Spotkania Forum i Grupy Wysokiego Szczebla BALTFISH, pod przewodnictwem Polski, odbyły się 18 i 19 kwietnia w Warszawie. Głównym tematem obrad była coraz bardziej alarmująca sytuacja obu stad dorsza bałtyckiego.

W spotkaniach uczestniczyli: reprezentanci rybaków wszystkich państw członkowskich regionu Morza Bałtyckiego, w tym przedstawiciele polskich rybaków, organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele administracji oraz Komisji Europejskiej.

Dane naukowe potwierdzają bardzo niską liczebność nowych roczników dorsza, przynajmniej w polskich obszarach morskich, co może mieć negatywny wpływ na limity połowowe w nadchodzących latach. Niepokój i troska o przyszłość zasobów ryb Bałtyku były podczas obrad wyrażane przez wielu przedstawicieli krajowego środowiska rybackiego, a także organizacji pozarządowych.

BALTFISH, pod przewodnictwem Polski, przygotowuje wiele działań zmierzających do poprawy sytuacji dorsza. Obejmują one m.in. obszary i okresy zamknięte dla rybołówstwa oraz konstrukcję sieci. Proponuje się, aby odnieść te działania nie tylko do połowów ukierunkowanych dorsza, ale także, w ramach podejścia wielogatunkowego, do połowów mających pośredni wpływ na sytuację dorsza, w tym rybołówstwa pelagicznego i połowów rekreacyjnych. Propozycje te będą w najbliższym czasie przedmiotem negocjacji w ramach BALTFISH i konsultacji naukowych. Działania te są ważnym elementem całościowej strategii ochrony Bałtyku. Mają uzupełnić propozycję wzmocnienia ochrony strefy przybrzeżnej Polski, konsultowaną obecnie ze środowiskami rybackimi.

Podczas spotkania omówione zostały też kwestie obowiązku wyładunkowego, nowych propozycji Komisji Europejskiej w zakresie technik połowowych i ich powiązania z planem wielogatunkowym dla Morza Bałtyckiego. Sporo miejsca w dyskusji poświęcono koncepcjom polskiego przewodnictwa w odniesieniu do lepszej koordynacji działań państw BALTFISH w zakresie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, a także zwiększenia przejrzystości działań BALTISH.

Intensywne prace w tym obszarze będą kontynuowane do końca przewodnictwa Polski w BALTFISH do 30 czerwca br., kiedy przewodnictwo przejmą Niemcy.

rel (MGMiŻŚ)

 
0 nabity w belona
Obiecanki jak zawsze małe rodzinne rybołówstwo będzie wspierane po raz kolejny to tylko kiełbasa wyborcza i po raz kolejny kto ma siłę ma władzę a duży może wiecej
20 kwiecień 2016 : 16:11 zeus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Ministerstwo?
A co to za nora w jakiej Ministerstwo zwołało tak ważne spotkanie? Wszyscy upchnięci jak chude dorsze w worku ściśniętym krawatem, kilku nawet na dostawionych stołkach gdzieś w kątach i pod drzwiami. Wstyd! Dziadostwo a nie Ministerstwo skoro ważne, międzynarodowe spotkanie organizuje w takich warunkach.
20 kwiecień 2016 : 18:04 ZAG Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Ważne międzynarodowe spotkanie?
połowa zielonych druga połowa biznesmeni paszowi z pancernym szwedem na czele. Nie rozśmieszaj mnie.
21 kwiecień 2016 : 07:16 Śprot Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Gdzie są nasze pieniądze? Długo jeszcze mamy czekać?
Zaraz połowa 2016 roku, a o pieniądzach nic nie słychać? Ktoś coś wie?
21 kwiecień 2016 : 06:38 majtek kutrowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 juz sa
Cytuję majtek kutrowy:
Zaraz połowa 2016 roku, a o pieniądzach nic nie słychać? Ktoś coś wie?

Minister już zadeklarował pomoc teraz tylko dokonanie szczegółów i postój czerwiec lipiec wypłaty już we wrzesniu
21 kwiecień 2016 : 09:11 warszawa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 głupiemu radość
Na razie to są tylko obiecanki cacanki
21 kwiecień 2016 : 14:26 malutki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 12m
a czy ta pomoc to czasem nie od 12m ?
21 kwiecień 2016 : 12:58 gru Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Jedni zarabiają inni ,żebrzą
Ciekawa sytuacja jest obecna dzisiaj w polskim rybołówstwie .Łowią z niezłymi efektami niektórzy szyprowie z Polski Łotwy ,Danii dorsza z wynikami 5-7 skrzynek i lepiej / h Grupa mniej zaradnych ,przedsiębiorczych wmawia ministerstwu że dorsza w Bałtyku nie ma .Komu powinno państwo wierzyć i płacić premie -rekompensatę tym którzy pracują łowią lub innym co narzekają że ryb w morzu nie ma a matematyka informacje CMR nie kłamią ?
21 kwiecień 2016 : 17:56 ryb .prac Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 MIR w Ustce
Podobno MIR w Ustce przedstawił wyniki badań w innych krajach Bałtyckich. Nowa Funlandia dotarła do Bałtyku, to koniec.Wymarł turbot, węgrzyca i wymiera fladra, w strefie przydennej nie ma pokarmu. Łańcuch pokarmowy jest przerwany na kilku ogniwach troficznych. Na Bałtyku trwają dożynki ostatniego dorsza w trały z zawiązanymi krawatami. Kto się dziś oszukuje to debil jest.
21 kwiecień 2016 : 18:24 Świ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 krawaciarze
Przestańcie wiązać krawaty i mordować dorsza,wrócicie do T90 zobaczymy czy będziecie mieli rybę.
22 kwiecień 2016 : 05:39 Obserwator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Godek, Wysocka, Gróbarczyk, Arciszewska, Safader, film z Ustki TVP Gdańsk
Polscy rybacy otrzymają rekompensaty za katastrofalnie niskie połowy dorszy – zadeklarował w środę w Ustce minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Rząd wspólnie z organizacjami rybackimi przygotował wstępny projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Katastrofalnie niskie połowy dorszy od kilku lat wpędzają polskich rybaków w coraz większe kłopoty finansowe. Dla większości armatorów połowy od dawna stały się nie ekonomiczne.

Sytuacje rybaków pogarszają jeszcze bardziej zmniejszane co roku przez unijną administrację limity połowowe dorszy.

Podczas spotkania w usteckim ratuszu z armatorami z całego polskiego wybrzeża, minister gospodarki morskiej zapewnił rybaków, że rząd ma już gotowy wstępny projekt rozporządzenia, które pomoże rozwiązać problemy rybaków.

Zarówno zdaniem rybaków, jak i polskiej administracji morskiej, powodem katastrofy ekologicznej w Bałtyku są połowy paszowe.

Na jak najszybszym rozwiązaniu problemu zależy nie tylko rybakom ale i przetwórcom ryb. Z powodu niskich połowów dorszy w Bałtyku wielu przetwórców zmuszona jest skupować dorsze atlantyckie.

Pierwsze rekompensaty za niskie połowy i przymusowy postój w portach mogą trafić do rybaków jeszcze przed wakacjami

[link usunięty]
22 kwiecień 2016 : 14:02 Dar Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Kto rzadzi polskimi rybakami - WWF
Koledzy mam pytanie czy ten chory pomysł o zamknięciu 6 mil zainicjowany przez kilku rybaków łodziowych z Ustki to nowa agenda wwf. Poniżej zamieszczam link do strony duńskiego wwf w którym jasno stoi że w 252 strefach natury 2000 rząd duński nie zgodził się na ograniczenie trałowania i nie przyjęto żadnych postulatów dotyczących ograniczania połowów rybackich. Uczcie się panowie z departamentu rybołówstwa jak się zarządza krajowym rybołówstwem i chroni się rybackie rodziny przed polityką ekoterroryzmu
22 kwiecień 2016 : 18:06 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 koniec jest bliski
Wprowadzono zakaz trałowania na całym połódniowym Pacyfiku 1/4 wód naszego globu a u nas wielki lament o 6 mil za ileś tam lat i tak zamkną cały Bałtyk dla jakichkolwiek połowów
22 kwiecień 2016 : 19:29 ekolog Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 link
[link usunięty]
22 kwiecień 2016 : 18:06 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter