Stocznie, Statki

Tygodnik „Wprost” opublikował ranking 50 najlepszych polskich pracodawców. W zestawieniu tym, bazującym na danych za 2023 rok wysokie, 26 miejsce zajęła grupa kapitałowa Remontowa Holding, działająca w przemyśle okrętowym.

To już piąta edycja listy 50 najlepszych pracodawców, opracowanej przez „Wprost” na podstawie ankiet, rozesłanych do ponad 600 największych polskich firm. Dziennikarze pytali m.in. o liczbę nowo zatrudnionych oraz zwolnionych pracowników, także w ramach zwolnień grupowych, o podwyżki wynagrodzeń oraz formy zatrudnienia (w tym liczbę pracujących w ramach umowy o pracę oraz inne rodzaje umów). Pytano również o to, jakiego wsparcia dana firma udzieliła poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie, oraz ilu Ukraińcom dała pracę.

Chodziło o pokazanie pracodawców, którzy – jak podaje „Wprost”: „w trudnych czasach troszczą się o swoich ludzi najbardziej. Nie zwalniają, nie obniżają pensji, nie zatrudniają na śmieciówkach, nie przeprowadzają zwolnień grupowych. A wręcz przeciwnie – zwiększają zatrudnienie, dają podwyżki, umowa o pracę to u nich standard, a nie luksus dla wybranych, a zwolnień grupowych nie przeprowadzali i w ogóle o nich nie myślą”.

"W tym zestawieniu najbardziej zależy nam na pokazaniu stabilnych miejsc pracy, gdzie PRACOWNIK NIE MUSI obgryzać paznokci ze stresu, że zaraz go zwolnią, obetną mu pensję albo dadzą gorszą umowę” – wyjaśniają autorzy „Wprost”, uznanego za najbardziej opiniotwórczy tytuł mediowy w 2023 roku w kategorii tygodniki i dwutygodniki w badaniu Instytutu Monitorowania Mediów.

Choć polski rynek pracy wygląda zdrowo (bezrobocie na koniec ub. roku wyniosło 2,7 proc., co jest drugim po Malcie najniższym wskaźnikiem w UE), to pojawiły się pierwsze niepokojące sygnały w postaci spadku liczby nowych ogłoszeń o pracę. Według danych firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton, w marcu br. na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali około 262 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli o 19 proc. mniej niż przed rokiem.

„Tym bardziej warto docenić tych pracodawców, którzy więcej ludzi zatrudniają niż zwalniają, do tego dają umowę o pracę i podwyżki. Na tym właśnie polega ranking 50 najlepszych pracodawców w Polsce” – podkreśla „Wprost”.

Wśród tych firm, znalazła się także jedna, działająca w sektorze gospodarki morskiej. Grupa Remontowa Holding zajęła 26 pozycję (97 miejsce na ubiegłorocznej liście 200 największych polskich firm i 43 wśród 100 największych polskich eksporterów tygodnika „Wprost” w ub. roku). Ranking opublikowano w e-wydaniu "Wprost" nr 17 (221), 17 kwietnia br.

- Dziś wszystkie nasze spółki zatrudniają ponad 3,7 tysiąca osób, w tym około 2 tys. w największej stoczni – Remontowej S.A. Doliczając naszych kooperantów dajemy pracę ponad 8 tysiącom ludzi – informuje Adam Ruszkowski, prezes zarządu Remontowa Holding S.A., cytowany w artykule pt.: „Polska stocznia w czołówce świata”, opublikowanym w dzisiejszym e-wydaniu Tygodnika Wprost oraz na portalu wprost.pl.

Jak dalej wyjaśnia, grupa Remontowa Holding jest jednym z największych pracodawców na Pomorzu. Działające w niej dwie stocznie realizują obecnie m.in. budowę trzech promów Ro-Pax oraz pięciu okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.

- Cieszymy się, że budowę promów dla polskich armatorów zlecono nam, a nie stoczniom chińskim, że naszej firmie powierzono dostawę kolejnych okrętów dla polskiej armii, bo oznacza to zatrzymanie know-how i strategicznych kompetencji w kraju, co stabilizuje rynek pracy dla nas i setek naszych podwykonawców – podkreśla prezes Holdingu Remontowa w artykule "Wprost".

Jak dodaje, w związku z rozwojem Grupa poszukuje nowych pracowników. Sama tylko Gdańska Stocznia Remontowa rekrutuje obecnie m.in. monterów i elektromonterów, tokarzy, spawaczy, traserów i operatorów maszyn sterowanych numerycznie, technologów, elektryków, automatyków i elektrotechników, inspektorów.

- Oferujemy umowę o pracę oraz stabilne i konkurencyjne na rynku zarobki, co ważne - zawsze wypłacane na czas - dopowiada prezes Holdingu Remontowa i dodaje, że oprócz tego stocznia zapewnia swoim pracownikom bogaty pakiet świadczeń, w tym m.in. premię świąteczną, bony zakupowe dwa razy w roku, opiekę medyczną na preferencyjnych warunkach, dofinansowanie do wczasów i kolonii oraz inne benefity, co wyróżnia ją na rynku.

GL / z mediów

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter