Stocznie, Statki

W Chinach rozpoczęły się w środę pierwsze próby morskie lotniskowca Fujian, trzeciego i najbardziej zaawansowanego chińskiego okrętu tego typu - poinformowała państwowa agencja prasowa Xinhua. Lotniskowiec wypłynął ze stoczni w Szanghaju.

Rozpoczęcie prób na morzu ogłoszono po prawie dwóch latach, odkąd w czerwcu 2022 roku Fujian został zaprezentowany publicznie.

Fujian to pierwszy lotniskowiec w całości opracowany i zbudowany w Chinach. Jest większy i bardziej nowoczesny niż dwa okręty tego typu, które obecnie znajdują się już na uzbrojeniu chińskiej marynarki.

Pierwszy z nich, Liaoning, został zbudowany w ZSRR, a pod koniec lat 90. XX wieku Chiny kupiły go od Ukrainy. Drugi - Shandong - został zbudowany w Chinach w oparciu o projekt Liaoninga i wszedł do służby w 2019 roku.

Zgodnie z planem chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) ma do 2035 roku posiadać w sumie sześć lotniskowców i dysponować drugą co do wielkości flotą zdolną do działań globalnych, po USA - podał hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Gazeta zwróciła uwagę, że rozpoczęty w środę test na morzu będzie zaledwie pierwszym z wielu, a Fujian będzie potrzebował kilku lat prób, nim wejdzie na uzbrojenie. Według "SCMP" Liaoning przed rozpoczęciem służby przeszedł 10 takich prób, a Shandong - dziewięć.

Fot.: państwowe media chińskie CGTN (video still)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter