Porty, logistyka

Iran będzie korzystał z portów morskich Kuby; celem jest rozwój infrastruktury na wyspie i pogłębienie współpracy z państwami Morza Karaibskiego - podały w środę media w obu krajach. Relacje Iranu i Kuby zacieśniły się w ostatnich miesiącach.

Oprócz niezależnych mediów kubańskich wiadomość tę potwierdziły media w Iranie, m.in. agencja prasowa Irna, cytujące szefa tamtejszej Organizacji ds. Portów i Polityki Morskiej Alego Akbara Safaeia.

Jak ustalił portal 14ymedio, Iran zamierza korzystać z infrastruktury morskiej Kuby, aby "zaspokoić popyt państw południowoamerykańskich" w zakresie handlu morskiego i transportu. Ponadto inwestycje w kubańskie porty ma służyć Teheranowi do "umocnienia związków z zaprzyjaźnionymi krajami”, w szczególności z Wenezuelą. Portal ustalił, że w ostatnim czasie Iran przekazał temu państwu trzy statki.

14ymedio przypomniał, że w ostatnich miesiącach dochodziło do częstych spotkań przedstawicieli władz Iranu i Kuby, m.in. w grudniu prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel udał się do Teheranu, gdzie strony zobowiązały się do współpracy w "ramach gospodarki oporu służącej zwalczaniu imperializmu USA".

"Z kolei w sobotę w Teheranie kubański minister transportu Eduardo Rodriguez Davila spotkał się ze swoim irańskim odpowiednikiem (…). Strona kubańska poprosiła o możliwość korzystania z portów i jednostek żeglugi Iranu w celu eksportowania kubańskich produktów” - podał 14y medio.

Podczas sobotniego spotkania rząd Kuby zawarł też umowę z irańską spółką Wagon Pars na zakup części oraz naprawę wagonów kolejowych w kraju.

Dodatkowo zawarto porozumienie w sprawie realizacji wspólnych przedsięwzięć w sferze usług technicznych oraz inżynieryjnych w zakresie budowy i rozwoju infrastruktury mieszkaniowej, drogowej, a także kolejowej.

Marcin Zatyka 

Mapa: Wikimedia Commons

+6 Interesujące...
Ciekawa rzecz. Artykuł o współpracy Iranu z Kubą, a na mapie na zielono zaznaczona jest Arabia Saudyjska.
Ktoś weryfikuje takie rzeczy przed publikacją ?
03 maj 2024 : 20:47 Piotr Włodarczyk | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter