Offshore

Norweskie Ministerstwo Energii otrzymało wnioski od PGNiG Wydobycie Norwegia (Upstream Norway) i siedmiu innych firm w związku z ogłoszeniem dwóch obszarów na Morzu Północnym do potencjalnego składowania CO2 na szelfie norweskim - poinformował w komunikacie norweski dyrektoriat offshore.

Oprócz PGNiG Wydobycie Norwegia wnioski złożyło jeszcze 7 podmiotów - Aker BP ASA, Equinor Low Carbon Solutions AS, Lime Petroleum AS, Northern Lights JV DA, OMV (Norge) AS, Var Energi ASA oraz Wintershall Dea Norge AS.

W komunikacie wskazano, że ministerstwo rozpatruje otrzymane wnioski i planuje przyznanie koncesji poszukiwawczych w drugiej połowie 2024 roku.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi transportu i składowania CO2 do zbiorników podmorskich na szelfie kontynentalnym, norweskie ministerstwo energii zwykle oczekuje przyznania koncesji na poszukiwania przed udzieleniem koncesji na eksploatację na danym obszarze. Jeżeli koncesja zostanie przyznana kilku przedsiębiorstwom, ministerstwo z reguły wyznaczy jedno z nich jako operatora.

Udzielanie koncesji poszukiwawczych obejmuje zazwyczaj program prac, obejmujący jedną fazę wiążącą i kolejne etapy warunkowe wraz z punktami decyzyjnymi dotyczącymi kontynuacji lub zrzeczenia się danego obszaru. 

Rys.: Wizualizacja ilustracyjna / Horisont Energi

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter