Prawo, polityka

Bezpieczeństwo to ważny element współpracy Polski i USA – mówił w poniedziałek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskiego biznesu.

Duda podkreślił, że w roku 1999 Polska wstąpiła do NATO i stała się wiarygodnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. „Nasi żołnierze walczyli ramię w ramię w Iraku i Afganistanie. Aktywnie wspieramy wysiłki międzynarodowej koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim” – dodał prezydent podczas spotkania zorganizowanego przez U.S. Chamber of Commerce.

Zaznaczył, że podczas lipcowego szczytu w Warszawie państwa NATO podjęły decyzje, które znacząco wzmocniły zdolności obronne Sojuszu, w tym wzmocniły obecność sił sojuszniczych na wschodniej flance, m.in. w Polsce.

Prezydent podkreślił, że Polska także spełnia swoje zobowiązania sojusznicze, m.in. przeznaczając 2 proc. PKB na obronność, a polskie wojsko przechodzi modernizację. W przyszłości – mówił Duda – Polska zamierza kupić nowe okręty podwodne i helikoptery w drodze przetargów. Jak mówił, wszyscy zainteresowani są zaproszeni do wzięcia w nich udziału. 

mzk/ mc/ gma/

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter