Prawo, polityka

- Jesteśmy zainteresowani pełnym wykorzystaniem regionalnych potencjałów współpracy gospodarczej z Kazachstanem. Kontakty na poziomie regionalnym i lokalnym sprzyjają rozwojowi długofalowej współpracy naszych krajów - mówił wiceminister infrastruktury i rozwoju Marcin Kubiak, podczas spotkania z ambasadorem Kazachstanu Erikiem Utembajewem.

Oprócz możliwości współpracy w zakresie rozwoju regionalnego, omówiono także współpracę w dziedzinie transportu lotniczego, kolejowego i gospodarki morskiej. Wiceminister Kubiak zaznaczył, że polscy przewoźnicy kolejowi oferują usługi przy przewozach towarów z Kazachstanu do Europy. Posiadają centra logistyczne, które zapewniają sprawny przeładunek i dystrybucję towarów po kontynencie.

W obszarze gospodarki morskiej wiceszef resortu podkreślił zainteresowanie nawiązaniem współpracy z partnerami z Kazachstanu przez Instytut Morski w Gdańsku oraz Akademię Morską w Szczecinie. Chodzi przede wszystkim o wymianę doświadczeń w dziedzinie kompleksowych badań i pomiarów na morzu, wykonywanie specjalistycznych usług badawczych, oraz szkolenie kadr morskich.

Wiceminister Kubiak potwierdził także chęć stworzenia warunków do wykonywania regularnych połączeń lotniczych między Polską i Kazachstanem.

Spotkanie odbyło się 5 marca 2014 r. w Warszawie. 

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

1 1 1 1

Newsletter