Porty, logistyka

Samorządowcy z Ustki przygotowali właśnie koncepcję nowego basenu dla żeglarzy. Marina, zgodnie z założeniami, ma powstać w zachodniej części usteckiego portu. Projekt, jeżeli zostanie zatwierdzony, będzie współfinansowany z nowego rozdania unijnego przyznanego Polsce na lata 2014-2020.

Zgodnie z koncepcją, która jest również elementem strategii rozwoju portu w Ustce, nowy basen przeznaczony dla żeglarzy ma powstać w zachodniej części usteckiego portu.

- Będzie to całkowicie nowy basen, który powstanie w okolicy obecnego basenu węglowego - wyjaśnia Jarosław Teodorowicz, naczelnik wydziału Rozwoju Lokalnego i Integracji Europejskiej Urzędu Miasta w Ustce - Planujemy, że będzie tam mogło cumować około 100 jachtów. Do tego planowane jest również zaplecze dla żeglarzy oraz niewielka kładka, która pozwoli na przejście nad kanałem łączącym oba baseny.

Teodorowicz powiedział nam, że koncepcją jest zainteresowany już marszałek woj. pomorskiego. Część pieniędzy na inwestycję miałaby bowiem pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Pomorskiego na lata 2014-2020.

- To oczywiście wstępna koncepcja, która może się jeszcze zmienić. Obecnie nie znamy ani zakresu, ani sposobu nowego współfinansowania projektów z Unii Europejskiej. Myślę, że lista projektów, które będą miały szansę na dofinansowanie, będzie znana na początku przyszłego roku. Szacujemy, że inwestycja będzie kosztowała około 45 mln zł brutto. Dofinansowanie unijne może wynieść około 40 procent. Dlatego już dzisiaj rozglądamy się za partnerem lub inwestorem prywatnym, który chciałby dołączyć się do projektu - dodaje Teodorowicz.

Urzędnicy z Ustki chcą również, aby tereny wokół mariny zostały przeznaczone pod usługi hotelowe i turystyczne.

Warto dodać, że Ustka stara się o port jachtowy już od początku lat 90. Najpierw po nadbałtyckich portach morskich krążyła informacja o możliwości budowy marin jachtowych z zewnętrznych funduszy z w ramach projektu Suport Net. Do jego realizacji nigdy nie doszło. Później pojawiła się szansa na marinę w Ustce, ale ostatecznie nowoczesny port żeglarski wybudowano w sąsiedniej Łebie. W 2004 roku w ramach rewitalizacji usteckiej starówki zaplanowano niewielki port dla jachtów w samym centrum kurortu w okolicy stacji ratownictwa morskiego. Również ten pomysł spalił na panewce. Obecnie jachty cumują w Ustce przy nabrzeżu w okolicy kapitanatu lub w kanale węglowym. Dopiero kila lat temu pojawił się kontener sanitarny dla żeglarzy.

W przyszłym roku w Ustce rozpocznie się budowa nowego basenu przeznaczonego dla rybaków. Ta inwestycja, warta około 16 mln zł, jest w całości finansowana z funduszy unijnych. W nowym basenie przeznaczonym dla rybaków będzie mogło cumować od 30 do 50 jednostek. Termin zakończenia prac to 2015 rok. Po przeniesieniu rybaków do nowego basenu jachty będą mogły cumować w obecnym basenie węglowym. Będzie tam również wyznaczone miejsce dla statku ratowniczego SAR „Orkan”.

Hubert Bierndgarski

0 Kładka w Ustce
Jutro otwierają kładkę w Ustce, nareszcie będzie krótkie przejście na usteckie bunkry.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_vgidwK3Iq4
18 grudzień 2013 : 17:38 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter