Offshore

Powstanie warunków dla rozwoju przemysłów typu offshore to szansa dla polskiej branży stoczniowej. Potrzebne są jednak szybkie działania i zdecydowane decyzje rządu – ocenili zgodnie uczestnicy panelu „Flota offshore szansą dla polskich stoczni?”, który odbył się w ramach III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Zdaniem uczestników debaty przedsiębiorstwa branży morskiej już teraz są ważnym dostawcą sprzętu i usług dla globalnego sektora offshore, w szczególności w zakresie jednostek specjalistycznych. Podmioty te mają również ugruntowaną i silną pozycję na rynku europejskim.

Zdaniem Grzegorza Strzelczyka, prezesa zarządu Lotos Petrobaltic S.A. do końca tego roku powinien zostać utworzony narodowy operator offshore wind, który m.in. zlecałby budowę statków instalacyjnych dla farm wiatrowych oraz prace serwisowe w kontakcie z inwestorami. Jego zdaniem to ostatni dzwonek na powołanie takiego podmiotu.

Przypomniał, że zgodnie z obowiązującą polityką energetyczną farmy wiatrowe mają zacząć działać w latach 2023-2025.

Jeżeli proces inwestycyjny statków instalacyjnych trwa minimum ok. 36 miesięcy, to czas najwyższy, by podjąć decyzję i stworzyć narodowego operatora offshore – podkreślił Strzelczyk. Ostrzegł, że w przeciwnym razie obcy operatorzy będą budować farmy wiatrowe dla polskich koncesjonariuszy na polskim szelfie.

W podobnym duchu wypowiadali się inni uczestnicy panelu.

Obserwujemy, że armatorzy odnawiają swoje floty, inwestują w nowoczesne technologie i wspierają stocznie, jak np. Kanada. Państwo to zainwestowało poprzez prywatnego inwestora i wybudowało nową stocznie tylko dlatego, żeby dbać o swoją gospodarkę morską – powiedziała Dorota Arciszewska, prezes zarządu Polskich Linii Oceanicznych.

Według niej należy także i w Polsce wspierać oraz rozwijać stocznie, mimo wciąż trwającej pandemii. Na rynku pojawiają się nowe statki, nikt nie zasypuje gruszek w popiele.

Przemysł stoczniowy wymaga jednak wsparcia ze strony państwa. Odpowiednie kroki są już czynione.

Przykładem realnych działań są kroki podejmowane przez ARP, które wpisują się w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego. To integrowanie aktywów w sferze państwowej i podejmowanie decyzji inwestycyjnych, by stworzyć warunki do dalszego rozwoju – mówił Mateusz Berger, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jako jeden z pozytywnych przykładów podał nadzorowana przez ARP spółkę Baltic Operator, która już zdobyła mocną pozycję międzynarodową.

Prowadzimy szereg działań inwestycyjnych, które mają stworzyć ekosystem i zaplecze do powstania energetyki offshore. Jeśli żadna spółka z udziałem Skarbu Państwa nie prowadziła do tej pory aktywnej działalności związanej z okrętownictwem, to nie jest możliwe, by w rok lub dwa lata dokonać diametralnej zmiany. Nasze działania mają na celu stworzenie dobrych warunków dla polskich przedsiębiorców - stwierdził prezes Berger.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

+7 niemcy i dunczycy
farmy wiatrowe wybuduja w naszej strefie ekonomicznej postawia niemcy i dunczycy,ale to tajemnica jeszcze.psssssst:))
26 sierpień 2020 : 19:32 j23 znowu nadaje. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 wiatr, olej i gaz
Żal patrzeć jak tyle czasu zmarnowano na politykowanie, zamiast obsadzonymi ludźmi w poszczegolnych sektorach i branżach budowa ć polską rację stanu i polską ekonomię. Administracja i politycy pożerają miliardy każdego roku.
Pracuję w sektorze offshore za granicami naszej ojczyzny od ponad 15 lat i widzę jakie korzyści przynosi ten rynek budżetom państwowym, portom, podmiotom prywatnym, podwykonawcom, marnarzom, hotelarzom, restauracjom. Coś pięknego.
Jak będzie u nas????? Oby podobnie, a nawet lepiej. Gor acy apel do polityków - prosze nie popsujcie tego!!!
27 sierpień 2020 : 06:20 Josip Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 dekadencja
tyle lat gadania i ustawa do pierwszego czytania dopiero teraz? Co wyście robili? Gdzie myślami była Wa-wa 5 lat temu, gdy wszystkie lokalne podmioty "ciężkiego offshore" funkcjonowały pełną parą? Pozwoliliście na upadek St3, EPG i GSG, obserwowaliście jak się wykrwawiają na nieudanych kontraktach. To jest ta strategia zrównoważonego rozwoju? Nie, to zaniechanie albo celowe działanie. Teraz istotnie zostaną nam już tylko obcy wykonawcy jak wcześniej skomentowano. A pan minister? niech lepiej szybko organizuje kasę zamiast lobbować bo nie starczy mu czasu za kedencji
27 sierpień 2020 : 19:34 Wicker Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 ściema
słyszę to już od 4 lat i nic Gryglasie nie robicie, stara płyta tylko puszczana
31 sierpień 2020 : 18:22 arek568 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: