Offshore

Turecki Regulator Rynku Energii (EMRA) poinformował, że Turcja po raz pierwszy w historii sprowadziła w tym roku gaz skroplony z USA.

Kraj sprowadził w pierwszym kwartale 2016 roku z tego kierunku 83 mln m3 gazu skroplonego, czyli 7,15 procent zamówień. Pozostali dostawcy to Katar (437 mln m3), Algieria (468 mln m3) i 171 mln m3 z Nigerii.

Turcja posiada umowę na dostawy 4,4 i 1,2 mld m3 LNG odpowiednio z Algierii i Nigerii. Sprowadza także 6,6 mld m3 rocznie z Azerbejdżanu. Największym dostawcą gazu na rynek turecki była dotąd Rosja, która dostarczała 20 mld m3 rocznie w oparciu o dwa kontrakty. Trwają jednak długie negocjacje cenowe między Gazpromem, a Botasem, równolegle do prowadzonej w sądzie sprawy arbitrażowej, bo Turcy zarzucają Rosjanom niesprawiedliwą wycenę dostaw. Jednocześnie relacje Ankary i Moskwy są pogorszone przez incydenty jak zestrzelenie myśliwca rosyjskiego nad terytorium Turcji, czy kolizja tureckiego statku z filarami budowanego mostu na okupowany przez Rosjan, a należący do Ukrainy Krym.

BiznesAlert.pl/Wojciech Jakóbik

1 1 1 1

Newsletter