Inne

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się ceremonia pośmiertnego nadania pierwszego stopnia oficerskiego bosmanowi Ignacemu Siei, połączona z seminarium poświęconym historii i teraźniejszości nurkowania w polskiej Marynarce Wojennej.

Patent oficerski, podpisany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, wręczyli wnuczce ppor. Siei Pani Wiesławie Gołębiewskiej wiceadm. Krzysztof Jaworski - Dowódca COM-DKM oraz płk Andrzej Płocha - Szef WSzW w Gdańsku.

Bosman Ignacy Sieja był pierwszym instruktorem w polskiej szkole nurków klasycznych, która swą działalność rozpoczęła w 1921 roku. Wcześniej przez sześć lat służył w charakterze nurka w marynarce Cesarstwa Austro-Węgier. Został rozstrzelany w Piaśnicy w 1939 roku. Dzieje bosmana są okazją do szerszego zaprezentowania historii polskiej Marynarki Wojennej na przestrzeni ponad stu lat jej istnienia.

Do udziału w seminarium zaproszono osoby, które łączy zamiłowanie do historii i teraźniejszości nurkowania. Prelekcje poprowadzili: Kustosz Karina Kowalska z Muzeum Nurkowania Warszawskiego Klubu Płetwonurków pt. „Bosman Ignacy SIEJA – pierwszy instruktor nurkowania w Marynarce Wojennej II RP”, kmdr Robert Szymaniuk Dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia pt. „Interwencyjne prace podwodne a bezpieczeństwo morskie państwa” oraz kmdr por. Piotr Torebko Komendant Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP nt. „Oczyszczania akwenów przez grupy nurków minerów Dywizjonu Trałowców z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych”. Gościnnie wystąpił Wiesław Wachowski z HDS-Poland, inicjator pośmiertnych nominacji na stopnie oficerskie nurkom polskiej Marynarki Wojennej II RP.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa sprzętu nurkowego zorganizowana przez Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego.

rel (Muzeum Marynarki Wojennej)

Fot. H. Nagrodzki / MMW

W miesięczniku "Polska na Morzu" piszemy o tym, jak powstawały pierwsze podwodne komory dla nurków głębinowych. Link TUTAJ.

0 emerytura
dac mu emerture komandorska
06 październik 2020 : 18:02 bp72 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter