Inne

Dziś dotarła do nas smutna wiadomość. W wieku prawie stu lat zmarł znany gdański i pomorski dziennikarz i pisarz Tadeusz Jabłoński. Był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Tadeusz Jabłoński 22 października obchodziłby swoje setne urodziny. Niestety w nocy z 15 na 16 października zmarł. Od 1970 roku związany był z Gdańskiem i Trójmiastem. Przez wiele lat pracował jako redaktor w „Dzienniku Bałtyckim”. Jego autorski dorobek to około 20 publikacji książkowych, m.in. Pierwszy wiatr, Pochyl się do kolan brzozy, Nadbałtyckie spotkania (z Anną Kościelecką), Przeleciał anioł, Wokół Conrada.

Był żeglarzem i himalaistą. To on zainicjował sprowadzenie w roku 1971 r. na Westerplatte prochów dowódcy obrony mjr. Henryka Sucharskiego, a także budowę pomnika Josepha Conrada w Gdyni. Był założycielem polskiego Bractwa Kaphornowców oraz pomysłodawcą (wraz z Kazimierzem Kołodziejem i Zenonem Gralakiem) ustanowienia prestiżowych nagród żeglarskich: Rejs Roku i Srebrny Sekstant.

Był też stypendystą Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, a w 2009 r. został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Gdańsk.pl

1 1 1 1

Newsletter