Inne

W dniach 19 i 20 października 2018 roku, za aprobatą i przy współudziale Macieja Zawadzkiego, dyrektora Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, w rejonach Sztutowa i Świbna, odbyły się ćwiczenia medyczne, w których udział wzięły dwa statki ratownicze - Kapitan Poinc oraz Wiatr, a także Brzegowe Stacje Ratownicze ze Sztutowa i Świbna.   

Oprócz ratowników morskich w zmaganiach brali również udział studenci ratownictwa medycznego I i II roku z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz instruktorzy ratownictwa pola walki. W ćwiczeniach brało udział również trzech lekarzy instruktorów ze Śląska. Łącznie w przedsięwzięciu wzięło udział 60 osób.

Dnia 19 października 2018 roku w Sztutowie odbyły się zajęcia teoretyczne, w trakcie których ratownicy morscy mieli okazję zapoznać się z różnymi rodzajami opatrunków uciskowych i staz taktycznych. Przećwiczono również elementy udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym na lądzie.

Następnego dnia ratownicy spotkali się w Świbnie, by wspólnie rozpocząć część praktyczną ćwiczeń i wyruszyć na wody Zatoki Gdańskiej. Na początku łodzie ratownicze trenowały wraz ze statkiem Wiatr podchodzenie do statku w ruchu, przekazywanie poszkodowanych na inną jednostkę, poszukiwanie tratwy ratowniczej i ewakuację rozbitków ze środka ratunkowego, następnie łodzie hybrydowe i statek ratowniczy m/s Wiatr udały się do Kapitana Poinca, aby z jego pokładu przeprowadzić masową ewakuacje poszkodowanych i przetransportować ich na brzeg do mobilnego punktu koordynacyjnego, w którym udzielano dalszej niezbędnej pomocy.

Po wykonaniu powierzonych zadań ratownicy morscy wraz ze studentami i instruktorami udali się na Stację Ratownictwa Morskiego w Świbnie, gdzie podsumowano przebieg ćwiczeń.

rel (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa)

Ratownictwo medyczne na morzu
Ratownictwo medyczne na morzu
1 1 1 1

Newsletter