Inne

Żaglowiec szkolny ORP Iskra opuścił dzisiaj Port Wojenny Gdynia i obrał kurs na zachód, by w najbliższy weekend wziąć udział w obchodach Dni Morza 2016 w Szczecinie. W piątek, 10 czerwca o godzinie 11 jednostka zacumuje przy Wałach Chrobrego.

W rejsie na pokładzie ORP Iskra uczestniczy 32-osobowa grupa studentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Barkentyna 3. Flotylli Okrętów zostanie udostępniona do zwiedzania w sobotę, 11 czerwca w godzinach od 9 do 11 oraz niedzielę, 12 czerwca w godzinach od 13 do 17.

Żaglowiec ORP Iskra to okręt szkolny Marynarki Wojennej. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych (studentów) Akademii Marynarki Wojennej. Okręt od 1987 r. uczestniczy w dorocznych międzynarodowych regatach "The Tall Ships Races". ORP Iskra zdobyła w swojej służbie m.in.: miano "Najlepszego okrętu w MW RP", "Cutty Sark Trophy" przyznane w 1989 roku; "Medal Pokoju" wręczony przez Sekretarza Generalnego ONZ w 1990 roku oraz nagrodę "Fair Play" przyznaną przez komitet organizacyjny "The Cutty Sark Tall Ships Race" w 1999 roku. Napędem głównym okrętu są żagle o powierzchni 960 m2, rozmieszczone na trzech masztach - fokmaszt, grotmaszt i bezanmaszt. Żaglowiec wyposażony jest także w napęd pomocniczy - 1 silnik wysokoprężny mocy 228 kW napędzający śrubę nastawną, dzięki któremu osiąga prędkość 9 węzłów. Wyporność jednostki wynosi 498 ton. Długość żaglowca, wraz z bukszprytem to 49 metrów, długość samego kadłuba to 42,7 metra. Okręt ma szerokość 8 metrów, a jego zanurzenie to 3 metry. 

rel (3. FO)

1 1 1 1

Newsletter