Żegluga

Rząd zgodził się na to, by zwiększyć z 880 mln zł do blisko 2 mld zł wartość programu zw. z przekopem Mierzei Wiślanej - podał we wtorek CIR. Jak wytłumaczono wynika to m.in. z powodu wzrostu cen materiałów i robót budowlanych. Jak wyjaśniono w komunikacie, obecna wartość programu zwiększy się z 880 mln zł do 1,98 mld zł.

Wzrost kosztów inwestycji spowodowany jest zmianą cen materiałów i robót budowlanych oraz nowymi inwestycjami wynikającymi z rozwiązań projektowych, które nie były dostępne na etapie opracowywania i przyjęcia programu w 2016 r. Ponadto, projekty budowlane i koncepcja realizacji inwestycji musiały zostać dostosowane do restrykcyjnej – ze względu na realizację inwestycji w obszarach Natura 2000 – decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia - wytłumaczono.

CIR dodało, że nowymi elementami inwestycji, których realizacja nie była planowana w 2016 r. są m.in.: likwidacja mostu pontonowego na rzece Elbląg w miejscowości Nowakowo i budowa w tym miejscu nowego mostu, która miała być realizowana przez samorząd terytorialny; budowa nowego mostu zwodzonego obrotowego na Mierzei Wiślanej zamiast planowanego wcześniej mostu zwodzonego podnoszonego.

Wzrost kosztów inwestycji związany jest ponadto z budową sztucznej wyspy, na którą będzie trafiać urobek z budowy. Pierwotnie miał być on odkładany na brzegach Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej. Na wyspie mają się znaleźć siedliska dla dziko żyjących ptaków.

CIR poinformowało ponadto, że na zwiększenie wartości inwestycji wpłynie również pogłębienie wejścia do portu w Elblągu.

W związku z planowanymi dodatkowymi pracami, zmieni się także harmonogram programu. "Końcowy termin realizacji inwestycji zostanie wydłużony o 3 miesiące – do końca pierwszego kwartału 2023 r. Powodem zmiany terminu jest wydłużenie procedury przetargowej oraz konieczność pogłębienia wejścia do Portu Elbląg" - wyjaśniono.

Rząd przekonuje, że dzięki budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską zostanie zapewniony swobodny dostęp do portów znajdujących się nad Zalewem. "Zwiększy się także możliwość działania polskiej Marynarki Wojennej oraz poprawi się bezpieczeństwo związane z użyciem jednostek ratownictwa morskiego (SAR). Budowa toru wodnego – niezależnego od sytuacji międzynarodowej i w pełni kontrolowanego przez Polskę – stworzy warunki dla stabilnego rozwoju regionu Zalewu Wiślanego" - podkreślono.

W czerwcu ówczesny minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przyznał, że wartość samego przekopu przez mierzeję to 992 mln zł. Natomiast na realizację całości inwestycji, łącznie z rozbudową portu w Elblągu, modernizacją rzeki Elbląg i budową mostu w Nowakowie oraz budową drogi wodnej zarezerwowano ponad 1,9 mld zł.

W przyszłym roku na budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, czyli przekop Mierzei Wiślanej, zarezerwowano w projekcie budżetu państwa 700 mln zł.

Według Urzędu Morskiego w Gdyni, całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany wyniesie blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg - także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 kilometra to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał ma mieć 5 metrów głębokości.

autor: Michał Boroń

Fot.: Marcin Koszałka / PORTALMORSKI.PL

+8 Kolejny raz walkujecie to samo
Zobaczcie jak wy piszecie. Mozna to odczytac tak, ze mialo kosztowac 880 milionow a bedzie prawie dwa miliardy. i tak w kolko to ludziom powtarzacie. A tak naprawde to wzroslo z 800 milionow do 992 milionow (13%) a reszta zwiazana jest z dodatkowymi inwestycjami, jak piszecie "rozbudową portu w Elblągu, modernizacją rzeki Elbląg i budową mostu w Nowakowie oraz budową drogi wodnej". I na to ida te pieniadze. Poza tym naprawde, co to jest 2 miliardy w skali panstwa? juz gdzies o tym pisalem, to mniej wiecej 2000 domow na obrzezach Gdanska.
24 listopad 2020 : 13:30 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 kolejny raz.....
Piszesz BZDURY , kolego. Sam "przekop" jest g...o wart bez tych "....2000 domów na obrzeżach Gdańska..." A 2 miliardy to rzeczywiście niedużo, tyle co na telewizję. I nie pisz "dodatkowe inwestycje" (port, rzeka,most,droga wodna) bo to całość.
24 listopad 2020 : 15:42 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Kolega nie rozumie
Kolega nie rozumie przekazu slownego co? Most jest tym samym co przekop? Gdzie przekop a gdzie Nowakowo? Mogli zrobic tylko przekop i cena bylaby jak wczesniej, ale jak chca wymienic most na drodze do Elblaga, to zwieksza to koszt. Te 2000 domow na obrzezach Gdanska sa g warte kolego. To tylko 2000 domow.
24 listopad 2020 : 15:56 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Tee, Robert2
Nie sztuka jest rzucać na prawo i lewo mln/mld oraz pisać: „Te 2000 domow na obrzezach Gdanska sa g warte kolego. To TYLKO 2000 domow”
Usiądź sobie wygodnie, skup się i spróbuj policzyć do 2000, wymieniając całe kolejne liczby.
Jeśli dotrwasz do >200 … to zapomniesz jak się nazywasz …specjalisto od historii, geografii i rachunków.
24 listopad 2020 : 18:40 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Kolega nie rozumie przekazu....
Sorry, kolega nie rozumie. "...Mogli zrobić tylko przekop..." Jasne, że mogli. Tylko wtedy gdzie to strategiczne znaczenie. I co z tego by miał PORT MORSKI w Elblągu ? To o nie żaden "przekop", to całość od Elbląga do Zatoki a 800 mln to był bajer żeby "ciemny lud" to kupił.
O rany ! port otwarty na świat ! i tyko 800 baniek ! Taniocha !
25 listopad 2020 : 19:54 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Pewno za taniocha
Taki jeden orlik to milion. A to tylko plot, dwie bramki, rakotworcza murawa i kawalek placa.
Pewno, ze przekop jest tani.
pl.wikipedia.org/wiki/Orlik_2012
25 listopad 2020 : 20:23 Gorzko Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 lepsze bezużyteczne stadiony za miliardy
prawda...?
06 grudzień 2020 : 20:26 nn Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Mogliscie
Mogliscie dac taki tytul "dodatkowe inwestycje przy przekopie mierzei" ale wy chcecie ludziom wmawiac, ze tam ciagle rosnie i rosnie koszt. jesli portal branzowy robi czarny pijar inwestycjom zwiazanym z dana branza, to znaczy, ze kieruja wami jakies przeslanki. czy to interes niemiecki czy rosyjski to juz inna sprawa. Ale oczywiste jest, ze portal morski jest stronniczy i antyrzadowy.
24 listopad 2020 : 13:49 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Jaki antyrządowy?
Przecież to jest tytuł i informacja Polskiej Agencji Prasowej (nie widzisz źródła - znaczka PAP?). Ona też jest antyrządowa i kieruje nią interes niemiecki????? Bzdury jakieś.
24 listopad 2020 : 15:38 Mieczysław Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Nie, to artykul na stronie portalu morskiego
PAP prosze pana przekazuje tylko informacje. A to co tutaj sie pojawia to jest artykul portalu morskiego. Nie rozumiesz jak dziala PAP?
24 listopad 2020 : 15:53 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Nie, to Pan się myli
PAP ma umowy z mediami i daje im dostęp do swojego serwisu pozwalając publikować informacje agencyjne. Wszystkie te media publikują taką informację w tej samej formie. Akurat wiem, bo pracuję w medium (innym). Nie wolno zmieniać treści, w tym tytułu, bo byłoby to naruszenie prawa autorskiego. Dlatego te informacje są sygnowane logiem PAP. Autor tej informacji, który jest pod nią podpisany, jest dziennikarzem PAP, a nie tego portalu.
24 listopad 2020 : 16:32 Andrzej W. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Prosze mi znalezc
Prosze mi znalezc ten artykul na stronie PAP. Dwa: nawet jesli autor jest z PAP to publikuje tu na stronie portalu, wiec portal jest odpowiedzialny za wydzwiek, bo go promuje. Trzy: wymowa tego artykulu jest taka jak napisalem, tworzy wrazenie, ze ciagle rosna koszty ze sie "pomylili" o ponad miliard. A tak naprawde to zwiekszaja tak zwany zakres prac - dodano kolejne elementy, a sam przekop bedzie drozszy o wiele mniej niz czlowiek odnosi wrazenie po przeczytaniu takiej informacji.
24 listopad 2020 : 19:06 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Bzdury
Trudno obwiniać portal (ten lub jakikolwiek inny), że publikując depeszę Polskiej Agencji Prasowej coś "promuje", a tym bardziej o to, że "jest odpowiedzialny za wydźwięk", albo odczucia, które ktoś ma (albo nie, bo masa Czytelników ma odczucia zupełnie inne, czytają tę normalną i zrozumiałą informację). Takie oskarżenia byłyby skandaliczne, gdyby nie to, ze są po prostu niedorzeczne. Kto i czyje interesy promuje publikując depeszę PAP, w której pierwszym zdaniu jest wyraźnie napisane: "Rząd zgodził się na to, by zwiększyć z 880 mln zł do blisko 2 mld zł WARTOŚĆ PROGRAMU zw. z przekopem Mierzei Wiślanej (...) Jak wyjaśniono w komunikacie, obecna WARTOŚĆ PROGRAMU zwiększy się z 880 mln zł do 1,98 mld zł." Koneic cytatu. Nikt normalny nie doczytuję się tu niczego innego poza tym, co jest tu napisane.
24 listopad 2020 : 20:08 Mieczysław Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Nieprawda
Portal morski od ilus dni non stop pisze ze wzrasta koszt. Takie sa naglowki, taki jest wydzwiek. Mogliby dac naglowki "rzad zwieksza zakres prac w projekcie" albo "Projekt przekopu mierzei zostal poszerzony" - czyli mogliby pisac bardziej o tym, ze bedzie sie dzialo WIECEJ. A oni za kazdym razem pisza o kosztach. Wyglada to jak jakas niemiecka gadzinowka, ktora tylko zrzedzi. Portal slynie z tego, ze jak sie wyspawa kadlub to pisze, ze to "statek" ale jak zrobia przekop to na portalu bedzie tylko ze drogo.
24 listopad 2020 : 20:19 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Jak zbuduja most, jak zbuduja port
Jak zbuduja most i zbuduja port, to nie dotyczy to samego przekopu. To sa nowe elementy - a ze uwzgledniaja to w jednym projekcie to taka podjeli decyzje. Portal morski jednak na KAZDYM KROKU powtarza, ze to dotyczy MIERZEI. Nie napisza w tytule, ze to most czy port - beda pisac "Wzrost kosztów przekopu Mierzei Wiślanej" Wyglada to jak piata kolumna i tyle. Zamiast sie cieszyc, ze sie dzieje, to oni tylko zrzedza.
24 listopad 2020 : 20:22 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-18 Ręce opadają (i wszystko inne też)
Nie Pan sobie lepiej obejrzy materiał filmowy o tym, co dzieje się na budowie (jest w tekście). Ja obejrzałem, podobnie jak ponad 60 tysięcy ludzi w Polsce. Jest tam nie tylko przekop, ale i most w Nowakowie i rzeka, aż do samego portu w Elblągu. Niech Pan sobie poczyta komentarze pod tym materiałem na YT. Moim zdaniem trudno o lepszą promocję budowy kanału przez Mierzeję i o większą radość z tego faktu. Przynajmniej ja to tak odbieram.
24 listopad 2020 : 20:43 Mieczysław Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+17 Prosze pana, naglowek mowi:
"Rząd zgodził się na to, by zwiększyć z 880 mln zł do blisko 2 mld zł wartość programu zw. z przekopem Mierzei Wiślanej - podał we wtorek CIR. Jak wytłumaczono wynika to m.in. z powodu wzrostu cen materiałów i robót budowlanych. Jak wyjaśniono w komunikacie, obecna wartość programu zwiększy się z 880 mln zł do 1,98 mld zł."
ani slowa o dodatkowym moscie, porcie itd. Skoczylo z 880 mln do 2 miliardow z powodu cen materialow i robot. Tak pisze naglowek, to co czesto jest najwazniejsze. To sugeruje odbiorcy, ze wszystko bylo zle zaplanowane albo oszukane. I tak co kilka dni tu pisza. Wyglada to jak piata kolumna i tyle.
24 listopad 2020 : 21:02 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-9 Daj pan spokój
Niech pan sobie wejdzie na stronę państwowego Radia Gdańsk, kliknie w "wiadomości" i znajdzie tę samą informację z takim samym tytułem na stronie tej rozgłośni (chciałem tu podać linka, ale na portalu morskim linkowanie zewnętrzne jest jest zablokowane).
Niech pan nie atakuje mediów, bo nie rozumie pan jak to działa (współpraca z serwisami PAP przeznaczonymi dla mediów w całej Polsce) i tylko się pan ośmiesza. To są serwisy wewnętrzne przeznaczone tylko dla współpracujących z PAP-em redakcji. Nie sądzi pan chyba że państwowa rozgłośnia Radia Gdańsk jest antyrządowa?
24 listopad 2020 : 20:35 Andrzej W. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 Ja nie mowie tylko o tym jednym
ja nie mowie tylko o tym jednym artykule tutaj. Wczoraj byl doslownie kopiuj wklej taki sam, ale juz nie z PAP. Poczyta pan sobie fora internetowe. Wszedzie pisza, ze oszustwo i przewala. Bo jesli mamy takie media jak portal, co tak pieknie uwypuklaja to czy tamto zapominajac uwypuklic co innego to tak ludzie to odbieraja. sorry.
24 listopad 2020 : 23:15 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-12 Sprawdzilem
Wczoraj faktycznie był podobny artykuł na tym portalu i tez widnieje pod nim logo Polskiej Agencji Prasowej. Ja nie widzę w tym niczego nadzwyczajnego. Ludzie wypisują na forach różne rzeczy. Są sfrustrowani to wyzywaja sie w internetach. Takie czasy. Poza tym każdy na prawo do własnego zdania. Budowa kanału na pewno od tego nie stanie. Pozdrawiam i zdrowia życzę.
25 listopad 2020 : 00:21 Mieczysław Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 To nic nie zmienia
Co to za różnica na co to idzie, jak każdy średnio zainteresowanym wie, że to kasa wyrzucona w błoto i spełnianie jakieś niepojętych wizji naczelnika państwa. Poza tym i tak wiadomo, że to nie skończy się na dwóch miliardach. Sam przekop stanie się symbolem nieudolnością tej władzy i tych ludzi. Przecież możliwości tego przekopu, wielkości statków które będą mogły z niego korzystać to jakaś kpina. Jak można wydawać tyle kasy na takie gówno?! To już lepiej zbudowali by parę promów dla pżb za tą kasę. człowieku ogarnij "co to jest 2 miliardy" te dwa miliardy mógłby być zdecydowanie lepiej wydane i służyć ludziom, a nie zaspokajac ambicje jakiegoś starca z Żoliborza
24 listopad 2020 : 15:32 Jaro Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Ale na co lepiej
Na co lepiej wydac te pieniadze? Kolejny park dinozaurow? Lawecza i chodnik za dlugi? Rampa widokowa? Aquapark? Rower metropolitalny jak w Trojmiescie? No na co konkretnie? Promow PZB nie chca budowac sami stoczniowcy to do nich sie pan zglos. Rzad nie jest od budowania statkow, tylko stocznie.
24 listopad 2020 : 16:01 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-13 Tee, Robert2 ośmieszasz się…
Za 2 mld zł. (bez kredytu) można było zakupić 3 (TRZY) nowoczesne metanowce (oszczędny napęd + stacja ponownej regazyfikacji) o nominalnej poj. 180 tys.m3LNG, z żywotnością 30-40 lat, oraz z całkowitym zatrudnieniem przez najbliższe 21 lat (2023-2043) do zwózki importowanego LNG z USA , tj. każdy po 11 podróży rocznie pomiędzy Zat.Meksykańska>
25 listopad 2020 : 11:43 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-13 Tee, Robert2 ośmieszaj się dalej…
Nawet(!) po zarejestrowaniu tych 3 metanowców pod naszą banderą(!), ze stosownym wynagrodzeniem dla 200 marynarzy (+pełne skł.ZUS!), po 25 latach żeglugi z powyższą zajętością, te 3 jednostki zostałyby spłacone.
25 listopad 2020 : 12:28 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-13 Tee, Robert2, w ośmieszaniu idź w zaparte…
Typowy zwrot po zainwestowaniu w metanowiec następuje po 20 latach intensywnej eksploatacji. Pozostałe 5 lat na zwrot (komentarz powyżej), to efekt nierynkowego zatrudnienie tych 200 marynarzy + w tym, dofinansowanie ZUSu ich składkami.
25 listopad 2020 : 12:46 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-15 Tee, Robert2, w ośmieszaniu idź na całość!
W tych dodatkowych 5 latach oczekiwania na zwrot, można też utopić beznadziejność armatorskiego zarządzania flotą na przykładzie nawet PL0!
25 listopad 2020 : 13:06 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-12 Tee, Rober2, zamilkłeś … nie klikasz (-)
… ale pisiorska ciekawość/mentalność zwycięży i będziesz dalej czytał!
Tym czasem, PGNIG od Knutsen OAS Shipping wyczarterowało 2 owej klasy metanowce (będące w budowie) na 10 lat. Do całej zwózki amerykańskiego importu potrzebnych będzie min 7-8 takich metanowców. To wyliczenie obejmuje też obsługę ewentualnego reeksportu zakupionego LNG w Zat. Meksykańskiej.
Czekam na twój typowy komentarz: „bełkot”.
25 listopad 2020 : 13:15 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-13 Tee, Robert2, + inni klikający roberciki…
wykaż się kolejną swoją rachunkowością w celu uzasadnienia rentowności rycia Mierzei Wiślanej, w myśl wcześniejszego twierdzenia o trywialności 2000 domów na obrzeżach Gdańska: "są gówno warte…" .
25 listopad 2020 : 13:47 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 masz straszny problem z emocjami kolego
No wlasnie, doskonaly przyklad kolego dajesz, choc chyba myslisz, ze cos innego udowadnia. Pokazujesz, ze przekopanie mierzei, z dojazdami, mostami, poglebienie toru, zbudowanie wyspy, wymiana mostu w Nowakowie, rozbudowa/budowa portu w Elblagu - ze to wszystko kosztuje tyle ile kosztuja TRZY STATKI. TYLKO trzy statki. Jasne, ze zaawansowane, ale jednak tylko trzy statki. Statki, ktore za 20 lat pojda na zlom a most, przekop, port w Elblagu zostana. Statki ktore beda wymagaly remontow, przegladow, malowan, dokowania itd - wiec tez beda kosztowac w utrzymaniu. Za trzy statki mozemy miec takie super rzeczy jak przekop, jak most, port, poglebiony tor itd. Super. Po prostu super.
25 listopad 2020 : 20:08 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-9 Tee, Robert2, nie spoufalaj się - nie jestem kolegą!
W klasyczny pisiorski sposób łżesz, pisząc o 20 latach i …na złom. Na złom, to po 30-40 latach, w zależności od intensywności eksploatacji. Nominalnie, każdy po +/- 350 długich dowózkach LNG z Zat. Meksykańskiej. Wymiar tego ...pisałem wcześniej …policz do 200. A po 20-25 latach dadzą zwrot inwestycji z uwzględnieniem kosztów eksploatacji. W kolejnych latach, zminimalizowanie kosztów zwózki importu do wymiaru jedynie kosztów eksploatacji. Te statki to są narzędzia.
25 listopad 2020 : 22:31 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Dokladnie tak
Te statki to są narzedzia. 3 narzedzia. Za 3 takie narzedzia można mieć przekop, most jeden na przekopie, most drugi w Nowakowie, port w Elblagu, wyspe na zalewie, poglebione tory - za 3 narzedzia. Super. To ja wole to wszystko niż te trzy narzędzia. No i fakt, kolegą nie jesteś i nie będziesz dla mnie nigdy.
25 listopad 2020 : 22:38 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Wiedza i ekonomia a nie tępa wiara powinna być podstawa decyzji o przekopie.
Za 50 lat natura sama zniszczy ten rów (jeśli wcześniej nie zardzewieje z braku ruchu )
26 listopad 2020 : 15:56 Polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Tee, Robert2, nie jesteś moim kolegą i nie masz możliwości nim być
Po kilku latach od błędnych decyzji politycznych. Zostaną „Super rzeczy”: zapiaszczony awanport i zapiaszczony (jak w Mrzeżynie) wyryty rów, zdewastowana plaża Zatoki na wschód od wejścia do rowu, zbędne dojazdy i mosty nad rowem, zarośnięte wejście od strony Zalewu (jak w Piaskach), zbędna wyspa na Zalewie, zamulony tor do zamulonej przystani Elbląg. „Po prostu super”. Myto za śluzowanie od ciekawskich żeglarzy nie pokryje nawet pensji śluzowników. Ale będzie skansen pisowski. Teraz pamiętajcie o nadaniu stosownej nazwy temu kanałowi.
25 listopad 2020 : 22:35 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 I gdzie bys kupile te trzy nowoczesne metanowce?
I gdzie byś kupiłe te trzy nowoczesne metanowce? Niemcy ? Korea? Czyli lepiej wydać kase poza Polska?
25 listopad 2020 : 14:22 K*n Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-13 Tee, K*n...
Za tę kwotę kupuje się metanowce TYLKO w trzech stoczniach na Świecie.
Natomiast, sprawdź co za konsorcjum ryje Mierzeję.
Na ostatnie pytaniem odpowiem: *****j dziadu!
25 listopad 2020 : 14:38 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-12 Nie wiem po co te ataki na portal
Przeczytałem to i nie widzę żadnej antyrządowej (???) informacji. Zakres projektu się zwiększył (przecież napisane na początku dlaczego), to rosną koszty. To chyba jasne, zwłaszcza, że te dodatkowe inwestycje też dotyczą budowy drogi wodnej. Na początku rząd mówił o 800 mln zł z tyt. budowy przekopu, a teraz mówi o koszcie całej inwestycji. I jeszcze dali własna relację wideo z budowy. Ja to odczytuję normalnie i nie widzę tu żadnego "interesu". Poza tym uważam, że ten portal jest raczej pro niż antyrządowy. A to, że pisowskie lub antypisowskie trolle się tu naw... to inna sprawa. Ich demokratyczne prawo, dopóki kogoś nie obrażają z nazwiska.
24 listopad 2020 : 16:46 Tymek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Przekop
Tajemnicą poliszynela jest ,że ten przekop jest po to żeby ruskim wreszcie pojechać po złości,za wszystkie zło ,które nam wyrządzili w przeszłości,a to jest nie przeliczalne na złotówki.Następna sprawa,to do tych ,których tak boli te 2 czy tam będzie więcej niż dwa miliardy na przekop.Chciałbym wierzyć ,że w sprawie mafii paliwowej też byliście tacy bardzo źli,że jechaliście po PO jak po Kaczyńskim,że w sprawie Amber Gold też słaliście Tuskowi i innym komentarze pełne oburzenia,że w sprawie innych ciekawych inwestycji platformianych ,jak np. elektrownia atomowa,czy najdroższe autostrady w Europie,itd.,itp.
24 listopad 2020 : 18:07 Jan S. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 No chyba że po złości - to tak!
Jeśli to po złości to bardzo dobrze! Niechby i 4 mld więcej miało kosztować albo i nawet 8. A co! Jeśli nie chodzi o sens ekonomiczny, tylko żeby po złości, to stać nas! Nie pierwsza słomiana inwestycja na pokaz tego rządu. I nie ostatnia niestety.
A potem niech sobie spokojnie zarasta. I wtedy się zrobi co?


Protokół zniszczenia.
25 listopad 2020 : 06:48 Asasan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 LOL
Eletrownia atomowa i autostrady zostaly wstrzymane przez PiSuar wlasnie na rzecz energetyki weglowej kltora nas regularnie truje :) LOL
25 listopad 2020 : 09:35 Jorge Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 był sobie
taki pan co kasował za budowanie elektrowni jądrowej. On miał też sukcesy stoczniowe, min znalazł inwestora z Kataru.
Aleksander Grad otrzymywał każdego miesiąca dwie pensje. Jako prezes PGE Energia Jądrowa dostaje 13 818,32 zł brutto, a jako szef PGE EJ - 141 468,13 zł brutto. Po odliczeniu składek społecznych i zaliczki podatkowej łącznie daje to ponad 43 tys. zł miesięcznie na rękę.
25 listopad 2020 : 10:50 xyz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Co ty czlowieku palisz?
Energetyka weglowa w Polsce jest odkad pamietam, co takiego sie niby zmienilo za PiS? Oni wlasnie chca to zamknac, za co ty bedziesz facet placil, bo energia odnawialna jest po prostu droga. Ktore autostrady przestali budowac? A co do atomu, to jaj se nie rob. Kazdy wie ze to przewala liberalow.
25 listopad 2020 : 12:18 Pisior Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 tajemnice...
Tutaj dyskusja jest nie o "tajemnicach poliszynela" tylko sensie tej inwestycji. I "...boli te 2 czy tam będzie więcej niż dwa miliardy ..." Kolega Jan ma lekką rączkę . Ostatnio staliśmy się rozrzutni, 2 mld na tvp, 70 mln na wybory , 100+ mln na maseczki i respiratory, miliony na łąkę pod Baranowem.
Na afery PO bym się nie licytował. Ostatnie 5 lat........
25 listopad 2020 : 20:21 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 moje doswiadczenie jako obywatela
Moje doswiadczenie jako obywatela PiS-landu mowi ze to czubek gory lodowej kosztow.Wlozymy w to jeszcze ze 4 milardy minimum.
Inwestycja zostanie odebrana i zacznie sie wysysanie kasy z podatkow z uwagi na mnozace sie wady , usterki choroby dzieciecej tej inwestycji zu wagi na brak wyobrazni ludzi nadzorujacych ten projekt.Sa to glownie amatorzy z nadania PiSuaru a wiec nomenklatura
Jestem przekonany ze spierdo/la wszystko co sie da sper/dolic ! Tak sie dzieje w kazdej dziedzinie jaka opanowaly "rodziny" PiSuarow. Chodzi bowiem o to aby stwarzac pozory gospodarnosci i patriotyzmu a de facto chodzi o wysysanie kasy z budzetu do kasy partyjnej (!)bo "naczelnik" zamarzyl sobie wybudowac partie podobna do PZPR.
Niekompetencja to normalka w naszej rzeczywistosci.Tworzy potrzebny chaos w ktorym latwo skubnac tu i tam! parenascie milionow czy nawet paredziesiat milionow , nikt juz nad tym nie panuje bowiem.
25 listopad 2020 : 09:33 Jorge Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 A jakie masz doświadczenia
z rajem platformerskim? Rozumiem, że bardzo pozytywne, stąd nienawiść do PIS.
25 listopad 2020 : 15:49 xyz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Wyjrzyj przez okno!
... nienawiść do PIS się skończyła. Teraz są: ***** *** i **P**R**L**.
25 listopad 2020 : 23:00 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Co za roznica?
Ta kase i tak sciagna z podatnika!!
25 listopad 2020 : 10:01 chopek roztropek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Belkot & bloto
O rany co tu sie dzieje?! Jakas nawalona banda niekompetetnych troli wypisuje bzdety bez pojecia. Nie bedzie zadnego przekopu ani portu morskiego w Elblagu. Panstwo polskie bankrutuje i nie bedzie mialo z czego dokonczyc tych zbednych inwestycji jak ta, lotnisko w Baranowie i pare innych. Ryby i ptaki na Zalewie moga spac spokojnie a stare zelastwo zzera rdza. ;)
26 listopad 2020 : 15:09 Zdzislaw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Może ktoś mądry oświeci ...
Z wielką uwagą śledzę tę inwestycje, ale jeszcze nie było mi dane zrozumieć czemu i komu ona ma służyć…? Może ktoś mądry oświeci mnie i z niepodważalną logiką uzasadni znaczenie tej kuriozalnej budowli?
14 grudzień 2020 : 17:35 Flisak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter