Stocznie, Statki

W sobotę 21 czerwca 2025 w gościnnych progach Politechniki Gdańskiej odbyło się spotkanie okrętowców. Okazja po temu była wyjątkowa, dlatego że w tym roku obchodzimy Jubileusz 80-lecia Instytutu Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej oraz 121-ą rocznicą powstania gdańskiej uczelni.

Z okazji Jubileuszu środowisko okrętowców zrzeszonych w Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE oraz Bractwie Okrętowym KOGA wystąpiło z ideą zorganizowanie zjazdu absolwentów studiów okrętowych rozsianych po całym świecie. Stowarzyszenia te objęły patronat organizacyjny nad wydarzeniem, natomiast patronat medialny pełnił PortalMorski.pl. przy współpracy Fundacji Oficynamorska.pl.

Partnerem Zjazdu były Międzynarodowe Targi Gdańskie – AMBEREXPO, a sam Zjazd jest imprezą towarzyszącą Targom BALTEXPO 2025. Partnerami wspierającymi Zjazdu są cztery wiodące firmy z branży okrętowej, mające bardzo bliskie związki z Politechniką Gdańską: REMONTOWA Holding, PGZ Stocznia Wojenna, Polski Rejestr Statków i DNV.

Spotkanie zgromadziło blisko 300 uczestników, w tym zaproszonych gości – wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz (absolwentkę studiów okrętowych), wiceprezydenta Gdyni  - Macieja Zielonkę oraz władze uczelni – JM Rektora Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Krzysztofa Wilde, Dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Mariusza Deję oraz Dyrektora Instytutu Budowy Okrętów prof. dr hab. inż. Wojciecha Litwina.

Otwierając spotkanie, prowadzący je dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz podkreślił, że studia na wyższej uczelni to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również emocjonalny związek ze swoją Alma Mater, na której spędza się najpiękniejsze lata swojego życia, związane z wchodzeniem w dorosłość.

FOTORELACJA

- Zdobyta tu wiedza towarzyszy nam przez całe życie zawodowe. Tworzą się przyjaźnie, często utrzymywane później przez lata. Uczelnia wywiera trwały wpływ na nasze życie. Związek z nią nie kończy się wraz odebraniem dyplomu studiów, ale trwa – stąd to nasze dzisiejsze spotkanie – mówił Ireneusz Karaśkiewicz.

Witając przybyłych, rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde podkreślił morski charakter uczelni, która zawsze kształciła fachowców na potrzeby szeroko rozumianej gospodarki morskiej, w tym przemysłu okrętowego.

W tym kontekście wymienił inwestycje w nowoczesne laboratoria, w tym basen modelowy, służący między innymi do badań modelowych wyposażenia, skonstruowanego na Politechnice Gdańskiej na potrzeby Marynarki Wojennej oraz do zastosowań cywilnych. Zapewnił, że rozwój oferty edukacyjnej, wychodzenie naprzeciw potrzebom przemysłu będzie na pewno kontynuowane w przyszłości.

Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Mariusz Deja powiedział, że branża okrętowa rozwija się obecnie bardzo dynamicznie, co bez wątpienia jest również efektem wieloletniego kształcenia, ponad stuletniego, od początku naszej uczelni w obszarze Budowy Okrętów.

- Oferujemy przede wszystkim kształcenie na kierunkach ściśle związanych z przemysłem okrętowym na studiach I i II stopnia, w j. polskim i angielskim. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przemysłu oferujemy specjalistyczne studia podyplomowe, jak np.: budowa okrętów, morska energetyka wiatrowa, które są dwusemestralne i pozwalają na uzupełnienie wiedzy eksperckiej inżynierów – mówił Mariusz Deja.

Dodał, że bardzo cieszy aktywność studentów w ramach działalności Koła Naukowego KORAB, odnoszącego co roku sukcesy na międzynarodowych zawodach w różnych dyscyplinach, rozgrywanych na akwenach.

- Patrząc w przyszłość wydziału musimy szybko reagować na zmieniającą się dynamicznie sytuację gospodarczą i geopolityczną. Robimy to realizując międzynarodowe projekty, przygotowujemy nowe kierunki i formy kształcenia w obszarze umiejętności cyfrowych – wyjaśnił dziekan.

Podkreślił, że integracja środowiska okrętowego była zawsze bardzo silna. Życzył wszystkim uczestnikom Zjazdu wielu inspirujących rozmów, miłych spotkań i zapewnił, że Wydział jest dla Rodziny Okrętowców zawsze otwarty.

Z kolei Dyrektor Instytutu Budowy Okrętów prof. dr hab. inż. Wojciech Litwin przedstawił jego obecny potencjał naukowy i dydaktyczny. Szczególną uwagę zwrócił na nowe, innowacyjne inicjatywy edukacyjne dostosowane do obecnych wyzwań. Podkreślił, że Instytut Budowy Okrętów stale się rozwija.

- Kształcimy swoje kadry i zatrudniamy ludzi z doświadczeniem praktycznym. Powstają nowe kierunki kształcenia, dopasowane do ewoluujących potrzeb przedsiębiorstw, związanych z gospodarką morską – mówił Wojciech Litwin.

Podkreślił, że za najważniejsze uważa prowadzenie badań naukowych, zainicjowanych pod kątem konkretnych potrzeb, których wyniki będą przydatne w praktyce. Ostatnim sukcesem jest uruchomienie studiów w formule „studiuj i pracuj” wspólnie z FORUM OKRĘTOWYM, stoczniami i biurami projektowymi.

O Instytucie Budowy Okrętów PG od jego zarania opowiedział dr hab. inż. Marek Dzida. Przedstawił dzieje Politechniki Gdańskiej od momentu jej założenia w roku 1904. Podkreślił, że Zjazd Okrętowców umożliwia spotkanie wielopokoleniowe rodziny okrętowców, z całego świata.

- Osoby, które ukończyły wiele lat temu Wydział Okrętowy ze zdumieniem zobaczyły współczesną Uczelnię, która szanuje tradycję i swoje dziedzictwo. Zachowując historyczną substancję dawnych budynków, łączymy ją z nowoczesną bazą badawczo-dydaktyczną, szkolimy nową kadrę inżynierów – okrętowców i prowadzimy innowacyjne projekty. Zjazd pozwolił nam z rozrzewnieniem przypomnieć sobie dawne chwile oraz odświeżyć przyjaźnie. Nie jest to co prawda udziałem najmłodszych absolwentów - Okrętowców, ponieważ sentymenty do Wydziału przychodzą z wiekiem – mówił Marek Dzida.

Podkreślił, że spotkanie to ugruntowało w nim przekonanie, że Politechnika dała nam znakomite wykształcenie, cenione na całym świecie.

- Jesteśmy inżynierami okrętowcami przynoszącymi chwałę Politechnice Gdańskiej i polskiemu budownictwu okrętowemu!

W uzupełnieniu wyemitowany został krótki film stworzony na obchody 30-lecia Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE, którego współzałożycielem był wieloletni Rektor Politechniki Gdańskiej śp. prof. Jerzy Doerffer.

Następnie studenci z Koła Studentów Techniki Okrętowej KORAB - Jagoda Fuks i Miłosz Tokarczyk - przedstawili innowacyjne pomysły, które obecnie realizują tj. projekt wodolotu solarnego oraz wysokosprawne, napędzane mięśniami ludzkim jednostki pływające, szykowane na międzynarodowe zawody. Dodatkowo, studenci opowiedzieli nieco o historii jednego z najstarszych kół akademickich w Polsce, a także zaprezentowali książkę z okazji 100-lecia działalności. 

Po nich Joanna Jankowska-Fąs z Międzynarodowych Targów Gdańskich AMBEREXPO opowiedziała o impulsach rozwojowych dla polskiego przemysłu okrętowego jakim są Międzynarodowe Targi Morskie i Militarne BALTEXPO w nowej formule organizacyjnej.

- BALTEXPO to znacznie więcej, niż tradycyjne wydarzenie wystawiennicze – to dynamiczna przestrzeń, wspierająca rozwój branży morskiej poprzez łączenie środowisk biznesowych, naukowych i technologicznych. Targi te stanowią platformę wymiany wiedzy, budowania relacji i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, w której uczestniczą liderzy sektora, dostawcy, kooperanci oraz specjaliści z różnych dziedzin – mówiła przedstawicielka AMPEREXPO.

Integralną częścią BALTEXPO są konferencje, poruszające aktualne, często złożone tematy związane m.in. z udziałem polskich firm w projektach międzynarodowych, strategiami rozwoju, inwestycjami i szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Odpowiedzią na współczesne wyzwania geopolityczne i technologiczne jest Strefa Militarna, skupiająca się na prezentacji innowacyjnych rozwiązań w zakresie obronności i cyberbezpieczeństwa.

Równolegle funkcjonuje Strefa Innowacji, dedykowana startupom i młodym firmom, które dzięki niej mogą zaprezentować swoje technologie oraz nawiązać wartościowe kontakty biznesowe. Istotnym elementem wydarzenia jest także Dzień Edukacji i Kariery, który wspiera nie tylko rozwój młodych talentów, umożliwiając im bezpośredni kontakt z przedstawicielami firm i instytucji, lecz także wspomaga przedsiębiorców w poszukiwaniu potencjalnych pracowników i promowaniu swojej marki jako atrakcyjnego pracodawcy.

I na zakończenie oficjalnej części spotkania inż. Zygmunt Choreń „Ojciec Żaglowców” przedstawił „polski wynalazek stulecia” - swoją oryginalną koncepcję wspomagania żaglowego dużych statków transportowych, która znalazła już swoje komercyjne zastosowanie na budowanej w Niemczech jednostce.

Ok. godz. 14:00 uczestnicy spotkania ustawili się do wspólnego „Zdjęcia Okrętowców A.D. 2025” przed Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej, a następnie rozpoczęła się biesiada - spotkanie plenerowe okrętowców w rejonie Instytutu Budowy Okrętów, które trwało do godzin wieczornych. W jej trakcie udostępniony został do zwiedzania nowoczesny basen modelowy. Oprowadzającym przewodnikiem był Dyrektor Instytutu Budowy Okrętów prof. dr hab. inż. Wojciech Litwin.

Pomoc w organizacji spotkania zapewnili woluntariusze z Koła Studentów Techniki Okrętowej KORAB. Atmosferę spotkania urozmaiciły szanty w wykonaniu zespołu Johny Roger.

Zdjęcia: Sławomir Lewandowski/PortalMorski.pl

Link do fotorelacji z biesiady okrętowców poniżej:

Światowy Zjazd Okrętowców 2025 na Politechnice Gdańskiej

1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.6063 3.6791
EUR 4.2154 4.3006
CHF 4.5291 4.6205
GBP 4.8671 4.9655