Żegluga

Holenderski armator Kotug, właściciel koncepcji holowników Rotor®Tug o specyficznej konfiguracji napędu, zademonstrował pierwszą na świecie łódź, która pokonuje zaplanowaną wcześniej trasę bez ingerencji człowieka. - To kamień milowy na drodze do w pełni autonomicznej i zrównoważonej żeglugi – pisze Kotug.

Holownik RT Borkum pływał po rzece Nowa Moza (Nieuwe Maas) w Rotterdamie przy pomocy naszego planera tras i autopilota – powiedział Vincent Wegener z Captain AI, holenderskiej firmy, która opracowuje autonomiczne rozwiązanie transportowe i współpracuje z Kotug. – System oblicza trasę, którą łódź żegluje autonomicznie.

Aby jak najefektywniej zdefiniować tę trasę, oprogramowanie Captain AI połączono z KOTUG Optiport, programem umożliwiającym planowanie trasy w czasie rzeczywistym, w oparciu o dane AIS i sztuczną inteligencję.

Cyfrowy kapitan musi wiedzieć, jakie jest miejsce docelowe statku i jak najskuteczniej się tam dostać. Połączenie oprogramowania Captain AI z OptiPortem nie tylko ułatwia życie, ponieważ statki mogą samodzielnie poruszać się po optymalnej trasie, ale także pozwala zaoszczędzić paliwo i ograniczyć emisję CO2 – powiedział Patrick Everts z Kotug.

Holownik przeszedł już kilka pomyślnych testów w najbardziej ruchliwym porcie Europy, udowadniając, że autonomiczna żegluga sprawdza się w praktyce.

Kotug i Captain Al będą dalej rozwijać i komercjalizować oprogramowanie.

AL, rel (Kotug)

1 1 1 1