Żegluga

Obroty armatora wyniosły w 2013 roku 505 mln euro. Marża operacyjna zmieniła się z 36 na 34% rok do roku. Zysk operacyjny przed odliczeniem amortyzacji wyniósł 172 mln euro, co oznacza spadek o 5,5% w stosunku do poprzedniego okresu.

W 2013 z usług przepraw promowych Scandlines skorzystało 11 mln pasażerów, przetransportowano 2,5 mln pojazdów osobowych oraz 700 000 pojazdów ciężarowych i dostawczych.

W zeszłym roku duży wzrost odnotował segment gastronomii na statkach oraz w portach. Gruntownie przebudowane wnętrze M/V Schleswig-Holstein zostało jeszcze bardziej dopasowane do potrzeb pasażerów, a produkty we wszystkich sklepach zostały zoptymalizowane pod kątem uwag i potrzeb osób przeprawiających się pomiędzy Niemcami, Dania a Szwecją. Nowy Prezes Scandlines Steve Ridgway, który ma duże doświadczenie przede wszystkim w sferze usługowo-rozrywkowej, z pewnością dołoży wszelkich starań do odbudowy poziomu zysków oraz zwiększenia przychodów w spółce.

Armator przygotowuje się do gruntownych zmian we flocie, jak już informowaliśmy w poprzednich informacjach o odkupieniu dwóch niedokończonych promów od stoczni P+S Werfen. Nowe promy Berin i Copenhagen maja pojawić się już w następnym roku i zastąpią wysłużone jednostki: M/V Kronprins Frederik oraz M/V Prins Joachim. Nowe jednostki będą przede wszystkim nie tylko bardziej atrakcyjne pod kątem designu oraz oraz strefy handlowej, ale będą bardziej ekologiczne, gdyż zostanie zastosowane zasilanie hybrydowe, co w następstwie ograniczy emisję CO2 nawet o 15%.

Scandlines jest partnerem PromySkat.

PromySkat

1 1 1 1

Newsletter