Żegluga

Nowe statki Triple-E firmy Maersk Line znalazły się na liście 100 prestiżowych, innowacyjnych koncepcji biznesowych uzyskując tytuł Sustainia100, przyznanych podczas Szczytu Ziemi Rio+20. Statki, które już w 2013 roku zasilą flotę Maersk Line, będą największymi kontenerowcami na świecie.

Ich wydajność energetyczna i ekologiczny aspekt ustanawiają nowe standardy w transporcie towarów skonteneryzowanych drogą morską. Przyczynią się do redukcji emisji CO2 o ponad 50 proc. na przewożonym kontenerze, w porównaniu do obecnej średniej na trasie Azja – Europa.

Według prognoz, popyt na wspomnianym szlaku wzrośnie do roku 2015 o 5-8 proc. Dzięki nowym jednostkom, Maersk Line będzie w stanie zwiększyć podaż, zgodnie z trendami rynkowymi. Każdy z 20 zamówionych statków ma długość 400 m, 59 m szerokości i 73 m wysokości i ładowność 18 000 TEU.

- Większa ładowność to oszczędność paliwa, efektywność energetyczna i dbałość o naturalne środowisko - mówi Thomas Bagge, prezes Zarządu Maersk Polska. - Nagroda przyznana na kilka miesięcy przed oficjalnym włączeniem statków do serwisów Maersk Line jest najlepszym dowodem, potwierdzającym słuszność naszych działań. Jesteśmy dumni, że nasze jednostki uzyskały prestiżowy tytuł Sustainia100 i staną się wyznacznikiem innowacji.

Statki klasy Triple-E wykonywane są przez firmę Daewoo Shipbuilding&Marine Engineering w Korei. Wszystkie zamówione jednostki mają zostać dostarczone do Maersk Line do końca 2015 roku.

Fot. Maersk Line

Szczyt Ziemi Rio+20 i odbywające się w jego ramach Forum Zrównoważonego Rozwoju to najważniejsza inicjatywa przedsiębiorstw na rzecz idei ekologicznej równowagi. Nagrody Sustainia100 to specjalne wyróżnienie dla 100 innowacyjnych rozwiązań, wspierających tę koncepcję. Nagrodzone projekty mają nie tylko spełniać kryteria ekologiczne, ale również wyróżniać się pozytywnym wpływem na rozwój gospodarki. Rozwiązania pretendujące do tytułu zgłaszane są przez 56 krajów i przedstawicieli biznesu w obszarach takich jak m.in. planowanie przestrzeni miejskiej, energii, mody, zarządzania odpadami, transportu i nowych technologii.

1 1 1 1

Newsletter