Stocznie, Statki

Firma z branży robotyki morskiej Ocean Infinity wybrała norweską stocznię Grovfjord Mek. Verksted (GMV) do budowy statków Armada - ultra niskoemisyjnej floty zrobotyzowanych jednostek.

GMV zbuduje pierwszą flotyllę Ocean Infinity składającą się z 13 statków zdolnych do całkowicie zautomatyzowanych operacji - głównie zbierania danych dna morskiego i oceanicznego. Posłużą do tego m.in. pojazdy ROV (zdalnie kierowane pojazdy podwodne) i AUV (autonomiczny pojazd podwodny), które będą transportowane na pokładzie statków.

Flotylla dowodzona będzie zdalnie z trzech centrów kontroli: z Austin w Teksasie, Southampton w Anglii oraz z Azji, ale dokładna lokalizacja jest jeszcze ustalana.

Stocznia rozpoczęła już budowę pierwszych czterech, 21-metrowych jednostek. Będą wyposażone w odpowiednio zaprojektowane śruby napędowe, silniki i akumulatory, które mają zmniejszyć emisję CO2 podczas eksploatacji. Ponadto, GMV zbliża się do zakończenia prac projektowych na 36-metrowych statkach autonomicznych. Mają być wyposażone w taką samą zaawansowaną technologię, jak statek 21-metrowy, ale będą oferowały zwiększoną ładowność.

Wyprzedzamy resztę świata w zakresie usług morskich o niskim wpływie na środowisko – powiedział Dan Hook, dyrektor zarządzający Ocean Infinity.

Pierwsza dostawa powinna mieć miejsce pod koniec tego roku, a pozostałe dostawy w latach 2021-2023.

AL, z mediów

1 1 1 1