Stocznie, Statki

W miniony weekend pomyślnie zakończyły się pierwsze próby morskie arktycznego statku ekspedycyjnego National Geographic Endurance, zbudowanego w stoczni Ulstein dla Lindblad Expeditions. To pierwsza z dwóch jednostek polarnych z dziobem X-Bow dla tego amerykańskiego armatora.

Próby morskie były kompleksowe i obejmowały testy systemów napędowych i nawigacyjnych oraz manewry awaryjne. Jak czytamy w komunikacie stoczni Ulstein, podczas prób morskich projektanci i inżynierowie ściśle współpracowali z budowniczymi i kapitanem.

Warto dodać, że częściowo wyposażony kadłub statku powstał w stoczni Crist z Gdyni. Do Norwegii przeholowano go pod koniec kwietnia 2019 roku. Statek do floty Lidblad Expeditions Holdings, Inc. – operatora organizującego ekspedycyjne rejsy wycieczkowe - dołączy w 2020 roku.

W projekcie skoncentrowano się głównie na bezpieczeństwie i komforcie pasażerów, a także wielu innowacyjnych rozwiązaniach zmniejszających szkodliwy wpływ na środowisko. Jednym z nich jest konstrukcja kadłuba statku, który został zbudowany według opatentowanego projektu X-Bow. Kształt ten umożliwia utrzymanie odpowiedniej pozycji, gdy statek wchodzi w falę (zmniejsza przegłębienia na dziób), minimalizuje negatywny wpływ na środowisko i optymalizuje koszty operacyjne (przez oszczędności w zużyciu paliwa). Ponadto dziób X-Bow minimalizuje rozprysk fal, co pozwala zmniejszyć uciążliwość śliskich lub oblodzonych pokładów, zwiększając komfort podróżowania m.in. poprzez redukcję hałasu i wibracji.

Odpowiednia konstrukcja i klasa lodowa pozwoli również na podróże w rejony polarne.

National Geographic Endurance ma 69 przestronnych kabin i apartamentów, a także 12 pojedynczych kabin. Ponadto spa i centrum fitness, gabinety zabiegowe, sauny, strefę relaksacyjną i salę do jogi, a także jacuzzi. W ofercie gastronomicznej m.in. restauracja z widokiem na okolicę i odkryty bar.

Firma Lindblad Expeditions Holdings, Inc. współpracując z National Geographic, używa marki i znaku handlowego National Geographic w swojej działalności marketingowej i w malowaniu statków. Oba podmioty współpracują przy tworzeniu innowacyjnych programów ekspedycji morskich i promowaniu zrównoważonej turystyki na całym świecie. Podczas wyjazdów o charakterze edukacyjnym, goście nawiązują kontakt z czołowymi naukowcami i badaczami, odkrywając przy tym przyrodę nad i pod powierzchnią wody dzięki najnowocześniejszym narzędziom eksploracyjnym.

W maju ubiegłego roku, w stoczni Crist, w Gdyni, symbolicznym cięciem blach, rozpoczęła się budowa kolejnego, częściowo wyposażonego kadłuba polarnego statku pasażerskiego – Geographic Resolution. Zostanie przekazany armatorowi w 2021 roku.

AL, rel (Ulstein Group)

Fot., video: Ulstein Group

+5 Szczecin
A jak się ma tam prom budowany w Szczecinie!!!!!!!!!!!!
19 luty 2020 : 06:33 Hunter Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Prom
Prom jest już na wykończeniu niedługo wypływa w próby
19 luty 2020 : 15:55 Szczecin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Mr
Ależ wodolejstwo, ależ ściema!
Expedycyjny statek, srutututu, ekologia, z pewnością również wszelkie dotacje dla armator z tego tytułu.

Prawda jest taka, że to mega luksusowy wycieczkowiec dla ultra-bogaczy, gdzie będą opływać w luksusy i z pewnością nie będzie to miało nic wspólnego z ekologią.

Nie dajcie się nabierać na takie ściemy.
19 luty 2020 : 08:40 Grzegorz z Gdyni Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 CD wypowiedzi
Oczywiście nie ma tu żadnego zarzutu względem autora artykułu jak i samego portalu. Statek też ładny, i fakt, że kadłub z Gdyni też nie bez znaczenia.

Jednak ta cała pseudo ekologiczna otoczka i ściema o ekspedycyjnosci jednostki - to można sobie darować (lub zdemaskować).
19 luty 2020 : 08:43 Grzegorz z Gdyni Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Weź się...
Jeżeli nie pracowałeś na tym statku to chyba Ciebie trochę poniosło z tym luksusem. Zwyczajny standard, nic ponadto. Ot nowy statek, nic więcej. Ultra-bogacz na taki statek nie wsiądzie. Za dwadzieścia lat będzie wyglądał tak samo jak wysłużona Polonia Unity Line w dniu dzisiejszym.
19 luty 2020 : 13:34 Piotr ze Szczecina Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 MV Werften
Wycieczkowce ekspedycyjne to ostatnio modna grupa jednostek z mocnym udziałem Chin.
Pragnę jednak zauważyć, że Genting Hong Kpng na stoczniach w Rostocku i Wismarze do nich należących ,buduje
dwie jednostki po 208000 GT 342 m 96000 KW.
Global Dream IMO 9808986 Wismar przekazanie 2021 i Global 2 IMO 9808998 Rostock, stępka 09.12.2019,
przekazanie 2022.
Jednostki są projektowane na 4700 pax, max 9000 i 2200 załoga.Koszt każdej to 1.1 mld $.
Trzecia stocznia w Stralsundzie buduje jednostki mniejsze. U Rosjan stocznie były na minusie.
23 luty 2020 : 19:15 Mieczyslaw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 MVW
tu też wszystkie statki za cenę 2-3 razy większą niż u niemieckiej konkurencji. Inwestor w stocznie i statki to właściciel kasyn. Jakim cudem bankrutujące stocznie z rosyjskim właścicielem znalazły inwestora który nie tylko kupił stocznie ale i dał zlecenia. Statki pomagają budować firmy z oczywiście tanich krajów skandynawskich. Ręce do pracy to oczywiście Europa wschodnia. Był też "wypadek" przy pracy i wykryto ponad 100 nielegalnych pracowników. Co na to komisja europejska? Będzie kara za nieuczciwą konkurencję?
25 luty 2020 : 04:47 Miecio Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter