Stocznie, Statki

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA z Gdańska zbuduje dwa promy pasażersko-samochodowe o napędzie hybrydowym, które mają pracować dla londyńskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego Transport for London na przeprawie przez Tamizę, łączącej dzielnice Woolwich i North Woolwich.

Promy zostały zaprojektowane przez norweskie biuro projektowo-konsultingowe LMG Marin. Dla promów projektu 60-DEH zamówiono już nowoczesny napęd hybrydowy.

Firma Norwegian Electric Systems (NES) podpisała ze stocznią Remontowa Shipbuilding kontrakt, o wartości - jak podają zagraniczne źródła - 25-30 milionów koron norweskich (2,9 - 3,5 mln USD), na dostawę dwóch zestawów elektrycznych napędów hybrydowych na nowe promy.

NES dostarczy kompletny, zintegrowany system sieci prądu stałego, na który składają się:

- generatory (zespoły prądotwórcze)
- cztery kompletne pakiety baterii akumulatorów (po dwie na każdej stronie wyłącznika na szynie mocy prądu stałego dla zwiększonej redundancji)
- wysoce efektywne, chłodzone wodą, silniki z magnesami stałymi dla napędu głównego
- rozdzielnice elektryczne prądu stałego
- nisko-stratne, superlekkie konwertery (przekształtniki) Quadro Drive® DC/AC i AC/DC
- systemy EMS i IAS
- nadzór nad projektem
- obliczenia i projektowanie systemu
- rozruch i próby morskie systemu napędowego
- bezpośrednio napędzane śruby.

Serwis transportu publicznego na Tamizie, bezpłatny dla pasażerów pieszych i kierowców, działa od roku 1889 i przewozi ostatnio każdego roku około 20 000 pojazdów oraz 2,6 mln pasażerów.

Obecnie przeprawa promowa obsługiwana jest przez zbudowane w Dundee w 1963 roku promy Ernest Bevin, James Newman i John Burns, nazwane dla upamiętnienia byłych znaczących londyńskich polityków. Zazwyczaj, w normalnych warunkach, w dni powszednie, kursują dwa z trzech promów, z odejściami co dziewięć minut z każdej strony, a w czasie weekendów zatrudniony jest jeden prom z odejściami co 16 minut. Przeprawa zapewnia ważną alternatywę szczególnie dla ciężarówek zbyt wysokich, by skorzystać z pobliskiego tunelu Blackwall Tunnel.

PBS

Rys.: LMG Marin

1 1 1 1

Newsletter