Rybołówstwo

8 czerwca będziemy obchodzili Światowy Dzień Oceanów ustanowiony przez rząd Kanady w 1992 roku i przyjęty jako święto międzynarodowe przez ONZ w 2009 roku.

Święto mam nam przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów, bez względu na to gdzie mieszkamy. Stanowi okazję do podejmowania działań mających na celu ochronę dzikiej przyrody i zagrożonych siedlisk w morzach i oceanach.
Jak podają naukowcy ponad 90% światowych zasobów ryb jest wyczerpanych, znacznie uszczuplonych lub nadmiernie eksploatowanych! Krytycznie niski stan dziko żyjących populacji ryb jest drugim, po zmianach klimatu, wyzwaniem ekologicznym na świecie - alarmuje organizacja pozarządowa MSC przy okazji zbliżającego się Światowego Dnia Oceanów. 8 czerwca, organizacja MSC, przy wsparciu znanych i lubianych osób: Katarzyny Żak, Cezarego Żaka, Pascala Brodnickiego, Kacpra Kuszewskiego i Grzegorza Łapanowskiego, chce zwrócić uwagę Polaków na zatrważającą sytuację światowych łowisk i przypomnieć, że każdy z nas może chronić morza i oceany, poprzez codzienne decyzje zakupowe. Wybierając ryby z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC mamy gwarancję że produkty pochodzą ze zrównoważonych połowów, czyli takich, które: - w mniejszym stopniu wpływają na ekosystem,
- pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach i sprzyjają innym zwierzętom morskim. Ryby oznaczone niebieskim znakiem MSC zostały złowione w taki sposób, aby nigdy nie zabrakło ich dla nas i przyszłych pokoleń.

 

 
+62 RATUJCIE RYBAKÓW PRZYBŻEŻNYCH
SYTUACJA RYBAKÓW PRZYBRZEZNYCH JEST KATASTROFALNA DORSZ W SKUPIE JEST PO 3,50ZL DUŻE KUTRY Z DANI NIEMIEC ŁOTWY DO DARŁÓWKA PRZYWOŻĄ PO 30TON MAŁEGO DORSZA BOLKA ,ZA ROK DWA NIE BEDZIE JUZ RYB W MORZU RYBACY PRZYBZEZNI ŁOWIĄ PO 50KG DORSZA WYKAŃCZAJĄ NAS SYSTEMATYCZNIE TRZEBA COS ROBIC BO ZGINIEMY
02 czerwiec 2015 : 17:15 MAŁY1 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+28 prezesi
gdzie sa organizacje i prezesi o kogo walcza i dla kogo walcza przybzeni byli tylko potrzebni do strajkowania i do glosow jaka to organizac jest duza ilu ma czlonkow
03 czerwiec 2015 : 18:19 kolega Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Ratunek dla małych
Tylko my sami możemy się uratować biorąc los we własne ręce ,czy myślisz ,że obchodzi twój los któregoś z armatorów kutrów ? chyba znasz odpowiedź ,jak poszedłem do marisu na Helu kupić świeżą szprotkę to dostałem odpowiedź ,że nie sprzedadzą bo tylko przeszkadzamy im w morzu i że dla nich to nie interes i jeszcze tam inny bełkot ,zobacz tylko na AIS a zobaczysz ,że kutry zaczynają trałować już niemal za główkami portu ,z łowisk przybrzeżnych na których łowiliśmy my i nasi dziadowie wyparły nas duże kutry trałowe ,my musimy pływać po 20mil a duże kutry po 2mile .Zdegradowali i rozgrabili łowiska przybrzeżne doszczętnie ,miał być zakaz trałowania do 6 mil i co lobby trałowców znowu wygrał i tak będzie zawsze dopóki sami nie weźmiemy spraw w swoje ręce.
10 czerwiec 2015 : 17:53 mati Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Ratunek
Matki to ze nie ma zakazu trałowania w 6 milach to wszystko dzięki najstarszej i najwiekszej organizacji rybackiej i tylko dzięki jej niby ma 190 jednostek większość łódki ale pasza rządzi zakaz trałowania w 6 milach zamknął by im zatokę i z czego biedni Armatorzy kutrów paszowych mieliby zyc
11 czerwiec 2015 : 21:05 rybak przybrzezny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 POSTULATY PO POPRAWKACH
POSTULATY RYBAKÓW PRZYBRZEŻNYCH

Rybacy łodziowi zebrani na proteście w dn.24.06.2015r. w miejscowości Kiezmark ,na drodze krajowej Nr 7 protestują przeciwko
Uchwale dyskryminującej rybaków przybrzeżnych do 10m.
Uchwała napisana jest na bazie raportu flotowego, który naszym zdaniem jest niepełny i nierzetelny ,ponieważ nie uwzględnia jednostek rybackich floty przybrzeżnej łowiących w podobszarze 25,26.
Mało tego ,tak ważny dokument nie został podpisany. Brak autoryzacji.
Z Ustawy Unijnej wynika ,że mają być wspierane jednostki floty przybrzeżnej o niskiej energochłonności .Poławiające sprzętem selektywnym i mającym bardzo niski wpływ na zasoby.
Dlatego Żądamy:
1).Ochrony żywych zasobów morza, poprzez tymczasowe zaprzestanie połowów przez jednostki rybackie poławiające sprzętem stawnym, hakami oraz innym sprzętem biernym. Wykluczając jednostki poławiające sprzętem ciągnionym.
2).Ochrona zasobów w strefie 6Mm od lini brzegu .Zakaz trałowania sprzętem ciągnionym.
3).Przywrócenie rent restrukturyzacyjnych dla rybaków, tak jak w poprzednim programie 2007-2013r i zmiana świadczenia ZUS NA KRUS tak jak maja wszyscy rolnicy

4).Rekompensaty dla rybaków za zamykanie akwenów przez Marynarkę Wojenną.
5).Odszkodowania za zniszczony sprzęt połowowy i szkody spowodowane przez kormorany ,foki ,czaple oraz inne chronione ptactwo.
6).Wycofać dokumenty pierwszej sprzedaży dla gatunków nielimitowanych.
7).Przyznawania limitów połowowych zgodnie z art. 17 U.E.i powrót do wymiaru ochronnego dorsza 38 cm
8.Stworzenia systemu reprezentatywności poszczególnych segmentów floty bałtyckiej do prac związanych z podziałem środków unijnych oraz limitów połowowych.
17 czerwiec 2015 : 06:34 SRŁ MIERZEJA Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+37 Świeże info z ICES
Dorsz na Bałtyku wschodnim 43% w dół a na zachodnim 66% w dół, szprota 15% w dół,taka rekomendacja na Bałtyk, koniec rybołówstwa na Morzu Bałtyckim, rację mieli ci co mówili od 2 lat o katastrofie.

http://www.portalmorski.pl/morze-inne/ryby-akwakultura/34059-wyrzucic-paszowce-z-baltyku-rybacy-proszaministra-o-pomoc
02 czerwiec 2015 : 17:52 Info ICES Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+27 Esbek Nawrocki musi być wy***** z DR
bez tego nie ma jazdy.
03 czerwiec 2015 : 19:56 Chlamydia Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+17 MIR i rząd ukrywał katastrofę dorsza na Bałtyku
Na podstawie tego dokumentu rybacy wchodzili w modernizację statków i inwestycje

[link usunięty]
04 czerwiec 2015 : 07:32 Chudy Dorsz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Radzę skopiować ten "naukowy" paszkwil
bo niedługo zniknie
06 czerwiec 2015 : 10:26 MIR Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 rybacy
Koledzy rybacy jesteście bez jaj,bez charakteru. Dziamotacie jak kiedyś baby pod kościołem. ,,ojoj trzeba coś zrobić,,,trzeba pisać ""i tak w kółko pierniczycie.Weżcie się do roboty, i kupą na ulice. Dla rybołówstwa do 8m nie ma nic. Za to 10-12m rekompensaty w nagrode za wyłapanie bolka trałami.Bingo.O to chodzi skłócić rybaków .Co ja mówię już jesteście skłóceni. Za 2 lata nie ma rybołówstwa. Będą tylko fermy wiatrakowe i poligony. To są pieniądze dla Polski. Na ulice to jedyny ratunek. A wiecie że Jacek Szomborg sprzedał kuter .A dlaczego.
06 czerwiec 2015 : 08:31 zona Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 who is szomborg
hmm to jakis aktor??dlaczego sprzedal?i kto w takim razie kupil i dlaczego????
07 czerwiec 2015 : 17:17 kolega Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 nasi
Dobrze mówisz te nasze chłopy to palanty.Wychowałyśmy im dzieci ,wybierałyśmy rybe z siatek .Mróz ,zimno ,teraz nie mamy nic tylko biadolących chłopów że nie ma ryb .Ofermy jedne ,ciągle się tylko nami wysługują. Wstyd panowie rybacy wstyd..Jeszcze nie jest za póżno
06 czerwiec 2015 : 08:35 też żona Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 koniec rybołóstwa
ja łowie 30kg dorsza a dunczyk do darłowa wczoraj przywiózł 40ton
06 czerwiec 2015 : 09:16 rybak przy brzegu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Duńczyk zawiązuje sznurówką worek trałowy
cały Bałtyk to robi bo nie ma już ryby wymiarowej, to dlatego cena jest 3 złote, bo nikt nie kupi dorsza bez mięsa za normalna cenę, to jest już koniec biznesu na morzu Bałtyckim, została tylko unijna kasa na ratunek w wysokości 2 miliardy 800 milionów złotych. Do tego zmienił się prezydent, który już nie puści żadnej głupoty, tak więc jak nie teraz to już nigdy.

[link usunięty]
06 czerwiec 2015 : 10:08 Tanczacy z długami Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 KRAWAT
Dlaczego boisz się napisać ,że wszyscy trałowi zawiązują krawat na trale ,przepisy zmieniły się owszem co do wielkości dorsza ale nie do wielkości oczka we włoku ,żeby złapać bolka trzeba właśnie wiązać krawat i robią to wszyscy !!!!!
08 czerwiec 2015 : 22:40 mati Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 kolega
dunczyk sprzedaje dorsza po 3 zl a reszte ceny do 1.5 euro dostaje od dunskiego państwa wezcie prezesow za tylki Polacy mogą robic podobnie
06 czerwiec 2015 : 20:12 marinero Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Odkurzacze załatwiły sprawę
Odkurzacze powróciły Przeprowadzona kilka lat temu przez polskich rybaków, spektakularna akcja przeciw połowom szwedzkich dużych trawlerów łowiących szproty na mączkę olbrzymimi tukami ( włoki ciągnione przez dwa statki), chociaż ograniczyła ich działalność w polskiej strefietoichnie wyeliminowała. Teraz, po wejściu Polski do Unii Europejskiej ponownie powróciły i bez przeszkód łowią na tych obszarach, budząc oburzenie polskich rybaków. Zarzut jest taki, że statki te używając potężnych tuk, o małym oczku, łowią na małych głębokościach zagarniając ryby od powierzchni do samego dna. Przejście takiej tuki nie pozostawia za sobą wielu ryb i stąd nazwa „odkurzacze”. Nie negując celowości połowów szprotów na mączkę, trzeba jednak w tym działaniu zachować zdrowy rozsądek, mieszczący się w ramach odpowiedzialnego rybołówstwa, ale również regulacji prawnych. Sprawa wymaga spokojnej dyskusji administracji i rybaków, aby wypracować stanowisko, które powinno być prezentowane zarówno w rozmowach bilateralnych ze Szwecją, jak i z Komisją Europejską. Powinno ono być również podniesione przez polskich przedstawicieli w Regionalnym Komitecie Doradczym Morza Bałtyckiego.

https://www.portalmorski.pl/Odkurzacze-wrocilya12274k53680
07 czerwiec 2015 : 11:19 Amica Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Kołobrzeg i śledż paszowy!!!!!!!!!!!!!!!
Myślałem że jest zakaz łowienia śledzia na paszę a tu proszę kołobrzeg może!!!Pozdrawiam inspektorków kto nie smaruje nie jedzie
07 czerwiec 2015 : 19:20 hell Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Znowu Jóźwiak sie popisał
jak zwykle.
08 czerwiec 2015 : 20:15 Ko Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 ....
A ja słyszałem, że jest zakaz robienia z gęby cholewy. A tu proszę, zasada - "nie znam się, to się wypowiem".
08 czerwiec 2015 : 06:15 Alojz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter