Prawo, polityka

Chiński rząd ogłosił we wtorek listę 79 towarów, których import z USA może zostać na rok wyłączony z dodatkowych ceł wprowadzonych w ramach wojny handlowej pomiędzy obu krajami. Na liście są m.in. rudy metali ziem rzadkich.

Importerzy będą mogli składać wnioski o wyłączenie z taryf przez pół roku, a wyłączenie będzie obowiązywało od 19 maja – napisano w komunikacie komisji celnej rządu ChRL, opublikowanym na stronie ministerstwa handlu.

Na ogłoszonej we wtorek liście znajdują się również części elektroniczne, metale szlachetne, medyczne środki dezynfekcji oraz produkty chemiczne i petrochemiczne.

W lutym chińskie władze ogłosiły, że będą przyjmować wnioski o wyłączenie z ceł 696 rodzajów produktów sprowadzanych z USA, w tym niektórych paliw (skroplony gaz ziemny i ropa) oraz ważnych towarów rolno-spożywczych, takich jak wieprzowina, wołowina i soja.

Publikacja nowej listy przypada na okres nasilonych napięć na linii Waszyngton-Pekin. Obie strony zaostrzyły wzajemną retorykę w sprawie pandemii koronawirusa i spierają się o prawa człowieka, protesty w Hongkongu, status Tajwanu i pracę zagranicznych korespondentów.

Prezydent USA Donald Trump groził w ubiegłym tygodniu zerwaniem podpisanej w styczniu „pierwszej fazy” porozumienia handlowego, jeśli Chiny nie zwiększą zakupów amerykańskich towarów. Wzrost importu towarów z USA o 200 mld dolarów w ciągu dwóch lat jest jednym z postanowień tej umowy.

Wstępne porozumienie miało zakończyć prowadzoną od wielu miesięcy wojnę handlową, w ramach której obie strony wprowadziły dodatkowe karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

Po groźbach Trumpa główni negocjatorzy handlowi z obu krajów rozmawiali przez telefon o realizacji „pierwszej fazy” porozumienia. Według komunikatu chińskiego resortu handlu rozmówcy wyrazili poparcie dla „wysiłków na rzecz stworzenia sprzyjających warunków do wprowadzenia w życie” tej umowy.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter