Prawo, polityka

Choć Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa zatwierdził nowy harmonogram terminalu LNG, to w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wyraził swoje niezadowolenie z powodu przesunięcia oddania inwestycji do użytku o pół roku.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Karpiński mówi, że nie jest zadowolony z powodu przesunięcia oddania do użytku terminalu LNG w Świnoujściu, ale zaznacza, iż „uparte trwanie przy nierealnym harmonogramie jest ryzykownym i kosztowniejszym rozwiązaniem niż zaakceptowanie z wyprzedzeniem obiektywnych przesłanek do jego przesunięcia”. Karpiński wyjaśnił, że takie rozwiązanie pozwala na zadbanie o wszystkie powiązane z inwestycją kwestie i wymienia: Korytarz Północ-Południe, pozwalający przesłać gaz ze Świnoujścia do naszych południowych sąsiadów i na Bałkany oraz kontrakt PGNiG z Qatargas.

„Rz” przypomina, że od początku 2015 roku Polska jest zobowiązana kupować gaz skroplony z Kataru, na mocy umowy gazowej opiewającej na dwadzieścia lat. Jeżeli budowa terminala opóźni się, katarskie LNG będziemy musieli sprowadzać inną, kosztowniejszą drogą.

Zgodnie z podpisanym przez Polskie LNG aneksem do umowy, Konsorcjum realizujące inwestycję zobowiązało się, że terminal uzyska pozwolenie na użytkowanie do dnia 30 grudnia 2014 r., czyli w terminie gwarantującym spółce realizację jej zobowiązań kontraktowych, w tym umów z PGNiG.

- Aneks jest pierwszą i mamy nadzieję, że zarazem ostatnią modyfikacją postanowień kontraktowych, skutkującą zmianą umowy z wykonawcą. Z punktu widzenia zarządzania projektem, jego podpisanie było konieczne w celu ograniczenia ryzyk związanych
z procesem inwestycyjnym, a także zabezpieczeniem pozycji biznesowej i prawnej spółki. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie, które gwarantuje narzucenie wysokiego tempa prac i osiągnięcie założonych postępów w realizacji inwestycji - powiedział Rafał Wardziński, prezes zarządu Polskiego LNG.

+1 Od razu
niezadowolony, jak trafi na dywanik do rudego to szybko zmieni zdanie...
11 wrzesień 2013 : 14:16 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Miro
jak to Miro w kółeczko to samo, chyba uzależnił się od tych komentarzy.
11 wrzesień 2013 : 15:26 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Gaz jest zakontraktowany od połowy 2014!
a nie od początku 2015!
11 wrzesień 2013 : 16:29 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 nie ma róznicy
jak widać pół roku w tą czy w tą jemu nie robi. myśl o tym żeby sie nie pier..... ć z wykonawcą (włoskim) i odyzksać kilkaset baniek za opżnienia jest nie do pomyslenia
12 wrzesień 2013 : 08:05 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter