Porty, logistyka

27 czerwca Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę w sprawie zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska” w części dotyczącej dwóch terenów na Stogach. Radni byli w tej sprawie jednomyślni. Nie będzie rozbudowy Portu Gdańsk o tereny na Stogach, obejmujące plażę i las.

Zmiana studium jest zgodna z oczekiwaniami społeczności dzielnicy Stogi, jest też korzystna dla środowiska naturalnego. Ponadto pozwala zachować Baterię Wydmową – element fortyfikacji pochodzący z początku XX wieku. Jednocześnie ogranicza możliwości rozbudowy portu morskiego i baz logistycznych łącznie o tereny o powierzchni ok. 50 ha.

Radny Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej: - Ta uchwała jest najlepszym dowodem na to, że wsłuchujemy się w głos mieszkańców. Port Gdańsk musi się rozwijać, ale w stronę morza.

Radna Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska: - Ta zmiana w Studium wynika z tego, że mieszkańcy chcieli mieć w tym miejscu plażę i las.

Czytaj także: Gdańsk.pl: Port chce w przyszłości rozwijać się na Stogach. Mieszkańcy są temu przeciwni

Zmiana studium została przeprowadzona na podstawie uchwały Rady Miasta Gdańska z 23 kwietnia 2018 r. dotyczącej dwóch terenów na Stogach: plaży i wydm (ok. 10 ha) zlokalizowanych na wschód od ul. prof. Witolda Andruszkiewicza oraz lasu komunalnego (ok. 39,4 ha) leżącego pomiędzy Pomorskim Centrum Logistycznym a Głębokowodnym Terminalem Kontenerowym. Obydwa tereny znajdują się w granicach administracyjnych Portu Morskiego Gdańsk. W obowiązującym studium ustalono dla nich funkcje dominujące: przemysłowo-składowo-usługową i portową. Zmiana zapisów stanowi realizację postulatów mieszkańców, sprzeciwiających się powyższemu przeznaczeniu tych terenów, zwłaszcza plaży.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska z 27 czerwca 2019 r., teren wschodni został przeznaczony na plażę i zieleń krajobrazowo-ekologiczną, obszar zachodni - na las (z możliwością realizacji niezbędnej infrastruktury technicznej, w tym kolejowej). Ponadto plaża została objęta granicami osnowy przyrodniczej, elementu Ogólnomiejskiego Systemu Terenów Aktywnych Biologicznie.

Gdańsk.pl

0 Port
To bardzo dobry sygnał także dla świnoujścian . Najwyźsza pora , by skończyć z myśleniem o przemyśle w sposób typowy dla minionego ustroju, nieliczeniem się z głosem lokalnej społeczności, traktowaniem ludzi przedmiotowo w imię wyimaginowanych przyszłych zysków oraz swoiście pojmowanej racji stanu. Wielkie marzenia ministra od gospodarki morskiej , by polskie porty stały się najważniejszymi centrami przeładunkowymi na Bałtyku już w 2026 roku w sytuacji, gdy szlaki kolejowe i drogowe mogą osiągnąć poziom dzisiejszej komunikacji w Europie zachodniej dopiero z 20 lat, to działania na szkodę państwa. Czemu rządzący politycy nie chcą kierować rozwojem państwa w sposób racjonalny? Nawet w Afryce dzieci uczą się , że dla rozwoju warunkiem podstawowym jest KOMUNIKACJA.
29 czerwiec 2019 : 06:45 Andy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Plaza
Nie ma nic piekniejszego -lezec na plazy I obserwowac port,Swinoujscie tego nie ma !!
29 czerwiec 2019 : 10:56 Stary kolejsrz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter