Porty, logistyka

Już 60 firm z naszego regionu odprawia swoje towary w szczecińskim porcie. To efekt wprowadzenia przez szczecińską Izbę Celną jednego okienka, gdzie potrzebne dokumenty składa się drogą elektroniczną.

Wśród firm jest też producent opon do samochodów ciężarowych Bridgestone, mimo że na początku działalności fabryka odprawiała towary w Hamburgu.

Jak tłumaczy Monika Woźniak-Lewandowska ze szczecińskiej Izby Celnej, takie okienko działa tylko w szczecińskim porcie. - Mamy jedną wspólną platformę elektroniczną z innymi służbami, które funkcjonują w porcie - wyjaśnia.

Na razie jednak wiele towarów sprowadzanych do Polski importerzy odprawiają w Niemczech, bo tam jest niższy, 19-procentowy VAT. U nas to 23 procent. Jak jednak dodaje Woźniak-Lewandowska, coraz więcej firm decyduje się na odprawy w Polsce.

- W Niemczech były inne regulacje dotyczące VAT-u. Kiedy te regulacje w ubiegłym roku zmieniły się w Polsce i nie trzeba składać zabezpieczenia, a VAT może być rozliczany później, to spowodowało, że przedsiębiorcy odprawiają się u nas. Jest jednak różnica w stawce podatku VAT i ona robi swoje - dodaje Woźniak-Lewandowska.

Jedno okienko dla służb odprawiających ładunki ma być wprowadzone we wszystkich polskich portach.

Grzegorz Gibas

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter