Porty, logistyka

Liczba kontenerów przeznaczony do eksportu w porcie w Goeteborgu w czerwcu wzrosła o cztery procent. W tym samym czasie import spadł o 1%. W sumie poziom wymiany handlowej wzrósł o 2% w ciągu ostatniego półrocza.

Trzydzieści procent szwedzkiej wymiany handlowej przechodzi przez port w Goeteborgu. Jest to najczęściej eksploatowany port przeładunkowy, przez który przechodzi ponad 60% wszystkich kontenerów w Szwecji.

Szwedzki handel zagraniczny pozostaje w miarę stabilny na światowych rynkach. Widocznym trendem jest wzrost udziałów w większości kategorii towarowych w stosunku do pierwszego kwartału, o czym informuje dyrektor wykonawczy portu w Goeteborgu.

Pomiędzy styczniem a czerwcem przez port przeszło w sumie 466 tys. kontenerów. To o 2% więcej w stosunku do liczby z ubiegłego roku.

Ponad 50% szwedzkiej ropy naftowej jest przeładowywana przez Goeteborg, gdzie się poddaje procesowi rafinacji. W ciągu pierwszego półrocza 10,3 mln ton ropy naftowej zostało rafinowanych w stosunku do 10,7 mln ton z tego samego okresu w 2012 roku.

Spada natomiast liczba eksportowanych samochodów. Od stycznia tego roku przez port w Goeteborgu przeładowano 76 tys. aut. To o 18% mniej niż w I połowie 2012 roku.
 

1 1 1 1

Newsletter