Porty, logistyka

Po raz pierwszy w historii Zarządu Portu Morskiego Darłowo, przeładowano tutaj 100 tysięcy ton towarów w jednym roku. I to już w czerwcu. Wynik będzie więc dużo lepszy.

Oczekiwaną, stutysięczną tonę przywiózł statek bandery maltańskiej IRIS-1, który był 63 statkiem w tym roku w darłowskim porcie. Pierwsze półrocze zamknęło się wynikiem: 65 statków i 103 574 tony. Dla porównania wynik z całego roku ubiegłego: 50 statków i 73 000 ton.

- Taki skok ilościowy możliwy był dzięki działalności w darłowskim porcie Morskiej Agencji Gdynia, która pełni rolę agenta wszystkich zawijających tu statków - informuje Waldemar Śmigielski, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Darłowie.

- Jeżeli utrzyma się w Polsce zapotrzebowanie na kruszywa, a wszystko wskazuje, że tak będzie, to możliwa do pokonania staje się następna granica, którą sobie wyznaczyliśmy - 100 statków handlowych w roku - dodaje dyrektor.

To jednak nie koniec dobrych informacji. Trwa remont dwóch nabrzeży portu, a do użytku oddano świeżo wyremontowany pomost rybacki w Darłówku Zachodnim (tradycyjne miejsce cumowania kutrów rybackich. Z pomostu korzystają też spacerowicze i wędkarze).

Warto też wspomnieć, że trwa budowa zupełnie nowej ulicy Nadmorskiej, która poprowadzi wprost do portu rybackiego w Darłówku Zachodnim. Inwestycję rozpoczęto w październiku 2011 roku i ma się ona zakończyć zgodnie z planem - jesienią tego roku. Jej wartość to ok. 9 milionów złotych.

- Pieniądze na budowę 1,3 kilometra siedmiometrowej jezdni i trzymetrowego chodnika wraz z pasem dla rowerów darłowski samorząd pozyskał z unijnego programu rybackiego. Prace są już zaawansowane - mówi burmistrz Arkadiusz Klimowicz. Ta droga umożliwi dojazd do nowego basenu rybackiego i nowych nabrzeży, których budowę rozpoczniemy tego lata. Poza tym, niejako przy okazji, poprawi się również dojazd do plaży i innych atrakcji naszego kurortu dla licznie odwiedzających nas turystów - podkreśla burmistrz.

Rafał Nagórski

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter