Inne

Były wicewojewoda katowicki i wiceminister transportu Eugeniusz Wróbel wielu osobom znany jest z głównie tego, że tragicznie zginął; przypominający go film dokumentalny pokazuje, jak żył i czego dokonał - mówią twórcy dokumentu, który 11 grudnia będzie miał swoją internetową premierę.

W październiku tego roku minęło 10 lat od tragicznej śmierci byłego urzędnika państwowego, znawcy lotnictwa, nauczyciela akademickiego, instruktora harcerskiego i żeglarza. Eugeniusz Wróbel został zamordowany przez uznanego później za osobę niepoczytalną syna. Szczątki zmarłego wyłowiono z Zalewu Rybnickiego.

Autorem filmu dokumentalnego "Służba całym życiem... - rzecz o Eugeniuszu Wróblu", nad którym prace trwały ponad rok, jest śląski dziennikarz, historyk i reżyser Adam Turula, zaś przedsięwzięcie inspirowała i wspierała córka zmarłego, Maria.

Zważywszy na rangę postaci i pewne narastające z czasem zapomnienie - gorąco zachęcam do obejrzenia filmu, który nie tylko przedstawia wybitną postać, ale też daje okazję do pokazania, jaką drogę rozwojową i cywilizacyjną Śląsk i Polska pokonały w minionym 30-leciu - mówi autor dokumentu, którego celem było zaprezentowanie w możliwie pełny sposób dorobku i dziedzictwa Eugeniusza Wróbla. - Bohater mojego filmu był najczęściej w cieniu, znany z tego, że tragicznie zginął. Tym filmem opowiadamy, jak żył Eugeniusz Wróbel - polski Ślązak, harcmistrz i kapitan żeglugi wielkiej, pierwszy niekomunistyczny wicewojewoda katowicki, ojciec chrzestny lotniska Katowice w Pyrzowicach; wiceminister transportu, który otworzył niebo nad Polską - wskazał Adam Turula.

Obostrzenia epidemiczne uniemożliwiły zorganizowanie oficjalnej premiery filmu z udziałem publiczności. Dzięki zaangażowaniu władz Politechniki Śląskiej, której Wróbel był wykładowcą, premiera odbędzie się 11 grudnia o 16.30 na kanale YouTube tej uczelni, link TUTAJ. Pokaz będzie połączony z dyskusją online z udziałem władz politechniki, przedstawicieli branży lotniczej, reżysera oraz córki bohatera filmu.

Eugeniusz Wróbel zapisał się w ludzkiej pamięci m.in. jako harcmistrz, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor żeglarstwa, autor wielu inicjatyw dla młodzieży i harcerstwa. Był doktorem nauk technicznych, informatykiem, współtwórcą Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego na Politechnice Śląskiej. W latach 1990-1995 był wicewojewodą katowickim; m.in. z jego inicjatywy powstało Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze i nastąpiła rozbudowa Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

W latach 1998-2001 był ekspertem sejmowej komisji transportu i łączności oraz doradcą kolejnych ministrów transportu. W latach 2005-2007 był wiceministrem w tym resorcie. Doprowadził m.in. do powołania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz stworzenia rządowego programu rozwoju sieci lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych. Prywatnie jego pasją były podróże.

Były wiceminister zaginął 15 października 2010 r. Bliscy powiadomili policję, skontaktowali się ze szpitalami i przeszukali miasto. W miejscach publicznych rozwiesili zdjęcia zaginionego. Wynajęli też prywatnego detektywa. 16 października córka Wróbla przekazała mediom informację o zniknięciu ojca. Tego samego dnia wieczorem policja zatrzymała syna b. wiceministra, Grzegorza, któremu zarzucono zabójstwo ojca. Zwłoki zamordowanego zostały poćwiartowane i wrzucone do Zalewu Rybnickiego.

W 2011 r. gliwicki sąd umorzył sprawę zabójstwa po tym, jak sprawca zbrodni został ostatecznie uznany za niepoczytalnego i skierowany na przymusowe leczenie w zakładzie zamkniętym.

Twórca filmu o Eugeniuszu Wróblu, Adam Turula, specjalizuje się w dokumentach opisujących historię, przede wszystkim Górnego Śląska. Jest m.in. autorem (wraz z Aleksandrą Fudalą) głośnego filmu "Tragedia Górnośląska 1945", dokumentu „Gdy Polska była wielkim marzeniem”, ukazującego historię trzech powstań śląskich, czy filmu "Solidarni z Solidarnością", opowiadającego o pomocy dla represjonowanych działaczy „S” w stanie wojennym i później. Jest też twórcą filmów „Za waszą i naszą niewolę” (o interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 r.) oraz "Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" (o losach zesłańców do Związku Radzieckiego w latach 1944-1958).

autor: Marek Błoński

-2 inny punkt widzenia tragedii
Inne spojrzenie na opisywaną tragedię można znależć na portalu''ostroleka.pl''w artykule z dnia 19 października 2010.
30 listopad 2020 : 16:15 Walenty Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter