Inne

Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku zapraszają na uroczystość pośmiertnego nadania pierwszego stopnia oficerskiego bosmanowi Ignacemu Siei, połączoną z seminarium poświęconym Jego osobie oraz historii nurkowania w polskiej Marynarce Wojennej. Ceremonia odbędzie się 2 października 2020 r. o godz. 12.00.

Bosman Ignacy Sieja był pierwszym instruktorem w polskiej szkole nurków klasycznych, która swą działalność rozpoczęła w 1921 roku. Wcześniej przez sześć lat służył w charakterze nurka w marynarce Cesarstwa Austro-Węgier. Został rozstrzelany w Piaśnicy w 1939 roku. Dzieje bosmana są okazją do szerszego zaprezentowania historii polskiej Marynarki Wojennej na przestrzeni ponad stu lat jej istnienia.

Do udziału w seminarium zaproszono osoby, które łączy zamiłowanie do historii i teraźniejszości nurkowania. Prelekcje poprowadzą Kustosz Karina Kowalska z Muzeum Nurkowania Warszawskiego Klubu Płetwonurków, kmdr Robert Szymaniuk Dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia oraz kmdr por. Piotr Torebko Komendant Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP. Gościnnie wystąpi Wiesław Wachowski z HDS-Poland, inicjator pośmiertnych nominacji na stopnie oficerskie nurkom polskiej Marynarki Wojennej II RP.

2 października 2020 roku, godz. 12:00
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1B
sala audytoryjna, wstęp wolny

rel (Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni)

W miesięczniku "Polska na Morzu" piszemy o tym, jak powstawały pierwsze podwodne komory dla nurków głębinowych. Link TUTAJ.

0 pośmiertne mianowanie..
Już niedługo będą mianować pośmiertnie na admirałów floty. Hichot historii...
24 wrzesień 2020 : 07:46 wacwac Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 To jakis obled w tej PiSuarowej "nowej" Histori:)
Uwazam to za skrajny obled w poprawianiu historii na wszelki mozliwy sposb.Ten czloek byl zasluzony jako wlasnie bosman i w takim stopniu zakonczyl zycie.
Idac tym tropen nalezloby bosmana Sieje co jakis czas awansowac i za pare lat zrobic Admiralem :)
Na wazelinie PiSuar zawsze wyplynie :) .To do tego wazeliniarza Wachowskiego LOL
24 wrzesień 2020 : 12:02 Jorge Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1