Inne

Kapitan Andrzej Lasota został zatrzymany pod koniec lipca 2019 roku w porcie Altamira w Meksyku pod zarzutem przemytu 240 kg kokainy. Jak informuje RMF24.pl, po dziesięciu miesiącach od tego wydarzenia prokuratura wniosła do sądu akt oskarżenia przeciwko Polakowi.

Kapitan Lasota prawdopodobnie odpowie przed sądem jako bezpośredni sprawca nielegalnego przemytu, na podstawie zeznań osób przesłuchanych do tej pory. Jak czytamy na stronie RMF24.pl, podstawą oskarżenia jest art. 194, cz. II Federalnego Kodeksu Karnego, który traktuje oskarżonego jako sprawcę przestępstwa, działającego w sposób umyślny.

Według ustaleń RMF24.pl, śledczy nie biorą pod uwagę, że zeznania większości osób, w tym ponad 20 członków załogi - wskazują, że nielegalne substancje znalazły się na statku bez wiedzy załogi.

Meksykańska prokuratura wniosła do sądu o karę nie niższą niż 10 lat więzienia, karę grzywny oraz zawieszenie praw obywatelskich na czas odbywania kary.

Przypomnijmy, że Kapitan Lasota dowodził statkiem UBC Savannah (2000 r.) pływającym pod cypryjską banderą. Wraz z nim w załodze statku byli dwaj Polacy - pierwszy oficer i spawacz oraz 19 obywateli Filipin.

Podczas rozładunku kruszywa, które transportowali z Kolumbii, załoga zauważyła w ładowni podejrzane pakunki. Kapitan natychmiast podjął decyzję o wstrzymaniu prac, zamknięciu ładowni i wezwaniu na miejsce policji. Okazało się, że w workach znajdowała się kokaina.

Po kilku dniach od zabezpieczenia nielegalnego ładunku przez służby, na pokład przyszli policjanci z nakazem aresztowania całej załogi statku. W ocenie miejscowych śledczych to polski kapitan ponosi odpowiedzialność za to, że narkotyki dotarły na terytorium Meksyku. Nikt nie próbował wyjaśniać - w jaki sposób narkotyki mogły znaleźć się w ładowni statku.

Dwaj pozostali nasi rodacy zostali zwolnieni z aresztu, ale nie obyło się bez kłopotów. Zostali zatrzymani przez miejscowy urząd emigracyjny, bo w ocenie miejscowej administracji - po wyjściu z aresztu, przebywali na terytorium Meksyku nielegalnie (w związku z zatrzymaniem przez władze meksykańskie, upłynęła ważność marynarskich przepustek portowych).
Całą załogę ostatecznie zwolniono dwa miesiące później i deportowano.

Kapitan Lasota to doświadczony marynarz, pływający po morzach całego świata. Rejs do Meksyku miał być jednym z jego ostatnich przed odejściem na emeryturę.

AL, z mediów (RMF24.pl)

+26 Kapitan
Oczywiście , prezydent Duda i polskie służby konsularne dołożyły wszelkich starań, by ochronić polskiego obywatela, kaptana statku, przed więzieniem . Oczywiście - żartuję. Zero zainteresowania polskich władz, no bo jest pandemia, no i są wybory, a obywatel jaki jest każdy widzi. To nie nasz, niech siedzi.
17 czerwiec 2020 : 12:25 Andy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 C/E
Nie wiem,od kiedy jestes kpt,czy plywales kiedykolwiek w rejonie Poludniowki.Powinienes wiedziec,ze tam,licza sie tylko ze swoim zdaniem.Obojetnie kto by sie wstawial,szanse sa zerowe.Tam,liczy sie odbior wladzy w spoleczenstwie.Ostatnia rzecza,jest przejmowaniem sie "co ludzie powiedza"...poza granicami. Liczy sie strach i "szacunek" .
17 czerwiec 2020 : 13:48 TikTak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 stary
Często w tym rejonie komendant policji jest szefem mafii narkotykowej i nie lubi jak mu się psuje interes.
05 wrzesień 2020 : 16:13 Wojtas45 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Marynarzowa
Marynarze da zawsze pozostawieni sobie .Panstwo migdy nie uregulowalo im spraw ubezpieczenia i emerutury.Dla ludzi morza nie robia nic. Ten Kapitan jest niewinny ..cp robi sluzba dyplomatyczna.Zal czlowieka .Praca na morzu jest niewyobrazalnie ciężka
17 czerwiec 2020 : 12:53 Ewa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Cypryjska bandera
Które konkretnie państwo? Cypr?
17 czerwiec 2020 : 16:45 Państwo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Nie dali koperty
Chyba w jakiejs dziadowskiej firmie plywa gdyby armator dal w lape meksykanca to oewnie by wyszedl tam wszyscy biora i pewnie nato liczyli
17 czerwiec 2020 : 16:30 Marinero Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Kapitan
Drogi tiktaku. Pływałem kilkadziesiąt lat i także tam, ale nie to jest tematem. Chodzi o to, że jak się nie ma bezpośredniej możliwości pomocy, to się o nią prosi tych co je mają. Ta zasada obowiązuje od początku świata. Jeśli prezydent Duda jest, jak twierdzi, w tak wielkiej przyjaźni z prezydentem Trampem, to powinien go już dawno o to poprosić . Prezydent Tramp , a konkretnie je go ludzie, załatwiliby to w 1 dzień, bo akurat oni to mogą i potrafią. Jeśli kapitan za kratami siedzi tyle miesięcy, to sygnał, że prezydent Duda opowiada bajki o swoich szczególnych , osobistych kontaktach z prezydentem USA.
17 czerwiec 2020 : 18:23 Andy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 Krótko i na temat
Reakcja polskich wladz była spóźniona, opieszała i niewystarczająca. Wyszedł na jaw brak kompetencji oraz jakiejkolwiek decyzyjności kiedy był jeszcze czas i można było coś zrobić.Teraz jest właściwie po wszystkim.Niewinny człowiek spędził rok w areszcie,a grozi mu 10 lat odsiadki, której-bądźmy szczerzy-ze względu na stan zdrowia i wiek może nie przetrzymać w tym latynoskim *****.Rodzina powinna domagać się potężnego odszkodowania od MSZ .
17 czerwiec 2020 : 23:34 Zejman Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Powołać ministerstwo GM
Powołać Ministerstwo Gospodarki Morskiej , które takimi sprawami musiało by się zająć.
18 czerwiec 2020 : 10:32 zmartwiony Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Kapitan zostawiony sam sobie
Kpt od początku piwinien dostać pomoc prawną, jeśli było pwene że będzie oskarżony, powinien wiedzieć przed piwiadomieniem policji. Kto wie może by przerwał pracę i wypłynąl na neutralne. Zgubiła go niewiedza albo własna załoga.
18 czerwiec 2020 : 11:43 Stan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter