Inne

Spodziewamy się, że w przeciągu miesiąca będziemy mieli przygotowaną do podpisu prezydenta strategię bezpieczeństwa narodowego. Jej ogłoszenie stwarza szansę na powstanie strategii sektorowych, w tym morskiej" – powiedział szef BBN Paweł Soloch podczas Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego w Gdyni.

Pierwszy Kongres Bezpieczeństwa Morskiego, który zorganizowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego z Akademią Marynarki Wojennej, odbył się we wtorek w Gdyni. To kolejny impreza związana z obchodzonym właśnie 100-leciem Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim.

Dzisiaj spotykamy się w momencie symbolicznym, dzień po obchodach 100-lecia powrotu Polski niepodległej nad morze i w miejscu symbolicznym, jakim jest Gdynia, która jest tym przejawem polityki morskiej, jaką ówczesne odrodzone państwo prowadziło. W bardzo krótkim okresie powstało nowoczesne miasto, nowoczesny port - mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Soloch podkreślił, że na Wybrzeżu powstała nowa infrastruktura związana z energetyką, gazoport, gazociągi, rurociągi, rozbudowa naftoportu, a w bliskiej perspektywie nastąpi rozbudowa farm wiatrowych na morzu.

W kontekście morskiego rozwoju naszego państwa istotne byłoby wdrożenie strategii bezpieczeństwa morskiego. Spodziewamy się, że w przeciągu miesiąca będziemy mieli przygotowaną do podpisu pana prezydenta (Andrzeja Dudy) strategię bezpieczeństwa narodowego. Ogłoszenie nowej strategii stwarza szansę na powstanie strategii sektorowych, w tym strategii morskiej – mówił szef BBN.

Wiceminister obrony narodowej Paweł Woźny wskazał na zagrożenie ze strony Rosji i na możliwości przeciwdziałania im. Przypomniał o prowokacjach, z którymi spotykają się wojska NATO po interwencji Rosji na Ukrainie. Jak mówił, "równocześnie z konfliktem na Ukrainie rosyjskie lotnictwo zwiększyło częstotliwość lotów patrolowych w europejskiej przestrzeni powietrznej, także nad obszarami morskimi, i mają na celu testowanie reakcji państw NATO".

Wiceminister podkreślił, że rosyjskie myśliwce wielokrotnie wykonywały loty, które zagrażały cywilnemu lotnictwu. Szczególnie nastąpiło to od 2014 r.

To przykład działań mających na celu zwiększenie niepewności w regionie. Poprzez modernizację techniczną i coraz bardziej zaawansowane scenariusze ćwiczeń Rosja rozwija zdolności nie tylko floty bałtyckiej, ale również północnej – dodał Woźny.

Jednocześnie wiceszef MON podkreślił, że marynarka wojenna w czasie pokoju ma rolę jedynie odstraszającą.

W trakcie panelu omawiającego znaczenie gospodarki morskiej dla zrównoważonego rozwoju Polski poruszano m.in. kwestie bezpieczeństwa Portu Gdynia w dobie inwestycji infrastrukturalnych, transferu technologii przy modernizacji Marynarki Wojennej RP oraz morskich farm wiatrowych jako nowego planu gospodarki morskiej w Polsce.

Polityka energetyczna Polski ma trzy wyzwania (...): bezpieczeństwo energetyczne przede wszystkim, dbałość o środowisko i konkurencyjność kosztowa. (...) Tak żeby był tani prąd. By był neutralnym krwiobiegiem gospodarki, żeby jej nie blokował – mówiła prezes zarządu PGE Baltica Monika Morawiecka.

W czasie kongresu oficerowie MW, SG oraz pracownicy Urzędu Morskiego i Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa omawiali też zadania Marynarki Wojennej podczas pokoju oraz potrzeby i współdziałanie polskich sił morskich.

Autor: Krzysztof Wójcik

Fot.: Piotr B. Stareńczak

-1 SKBM RP 2017
STRATEGICZNA KONCEPCJA BEZPIECZEŃSTWA MORSKIEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa-Gdynia 2017 , czy od tego czasu coś się zmieniło?
11 luty 2020 : 15:10 tobcio Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 SKBM RP 2017
Cytat ze Strategii -"Potencjał, którym dysponuje obecnie MW RP nie jest adekwatny do zagrożeń, wyzwań i szans generowanych przez środowisko bezpieczeństwa morskiego RP, stawianych jej zadań oraz akwenów, na których mają być one realizowane. Odpowiedź na główne zagrożenie generowane w rejonie bałtyckim przez Rosję wymaga zdobycia lokalnego panowania na morzu, które jest niemożliwe do osiągnięcia obecnym potencjałem ani siłami postulowanymi w przyjętym programie modernizacji MW RP"
11 luty 2020 : 15:25 tobcio Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Damy radę
Rosjanie celują w Polskę rakietami, PiS celuje w Rosję nową strategią. A co ze starą, skończył się termin wazności ? Strach się bać.
11 luty 2020 : 16:05 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Polska to agresor
Odnosze wrazenie ze Polska robi wszystko aby sie otoczyc kordonem panstw nam nieprzyjaznych aby politycy mogli dokrecic nam srube pod pozorem obronnosci.Nie jest tajemnica ze obecne ugrupownie polityczne marzy o dyktaturze na wzor PRL z 1968 r.Ustawa tzw Kagancowa dobitnie swiadczy ze PiS chce nas obywateli wziasc pod obcas in przejac kontrole nad wszytskimi obszarami panstwa.Otworzy to na niekontrolowny przez nikogo obszar do naduzyc mafijnych co pokazala afera z wiezowcami na Srebrnej i zabojstwo Barbary Blidy.
12 luty 2020 : 09:14 Jorge Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Strach
Wciaz nas strasza Rosja a de facto robia wszystko, absolutnie wszytko! aby te stosunki byli jak najgorsze.Czy za czasow PiSu slyszelismy kiedykolwiek o jakims ruchu pojednawczym ze strony Polski ?Taka postawa jest dla mnie niezrozumiala i budzi podejrzenia co do rzeczywistych intencji rzadu PiSowcow
Jesli wezmiemy pod uwage brutalna polityke dezinformujaca spolecznestwo poprzez istutucjonalne oszustwa jakich dopuszcza sie TVP, to naprawde nalezy sie bac czy ten rzad nie zamierza wplatac nas w idiotyczna wojne , jednoczesnie pozbawiajac sojusznikow.
Sprawy morskie sa wciaz marginalne dla rzadu.Nie ma jasnej koncepcji jak ugryzc te czesc gospodarki wiec panuje improwizajcja obliczona na to jak wycisnac kolejne podatki .Nie jest tajemnica ze czesc z nich wedruje do kasy PiSuaru.
12 luty 2020 : 09:17 Jorge Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Sabotaz
To nie jest zadna strategia bezpieczenstwa tylko machanie szabelka aby sprowokowac Rosjan do agresji. Wszystko uzgodnione na kremlu w 2015 kiedy kaczyzm dostal wladze. Zdrade stanu nalezy ukarac odpowiednio, nie wystarczy ukryc skutecznego oszoloma agenta Antka. Dla zdrajcow czeka pluton...
12 luty 2020 : 11:00 ZDZICHO Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: