Inne

11 października w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni już po raz dziewiętnasty odbyło się Forum Gospodarki Morskiej. Eksperci sektora morskiego, samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy spotkali się, aby dyskutować o branży morskiej i stojących przed nią wyzwaniach.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Karol Zduńczyk - prezes zarządu DORACO, dr hab. inż. Damian Bocheński prof. nadzw. PG. - prodziekan ds. organizacji studiów na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, Radosław Pachecki - kierownik projektu ds. logistyki morskiej, PGE Baltica Sp. z o.o oraz Adam Meller – prezez Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

- Gdynia jest dumnym, morskim miastem. Jej początki to budowa portu, któremu miasto zawdzięczało wspaniały sukces i miano morskiej stolicy Polski. Dzisiaj wciąż jesteśmy otwarci na morze. Gdyński port odnosi sukcesy, a miasto, z udziałem najlepszych specjalistów z całego świata, troszczy się o strategiczne rozwiązania sprzyjające jego rozwojowi – tak to wydarzenie zapowiadała we wrześniu br. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Potwierdzeniem tych słów było piątkowe wystąpienie Adama Mellera, prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA, w panelu głównym pt. „Kluczowe wyzwania stojące przed portami polskimi w kontekście regionu Morza Bałtyckiego”, podczas którego wymienił obecnie realizowane, a także te realizowane w przyszłości przez port przedsięwzięcia infrastrukturalne. Do najważniejszych należały, m.in.: budowa Publicznego Terminalu Promowego, który przyczyni się do przyjmowania większej liczby promów oraz ułatwi manewrowanie promów o długości 240 metrów, a także plany realizacji Portu Zewnętrznego, kluczowego projektu inwestycyjnego Portu Gdynia przewidzianego w strategii rozwoju Portu do 2030 roku.

- Ze względu na to, iż nie mamy możliwości rozwijania się na obecnych terenach Portu Gdynia, szukamy przestrzeni wychodząc, mówiąc krótko, „w morze” – mówił Adam Meller. – Port Zewnętrzny będzie pirsem kontenerowym, o kilku ważnych cechach, jak np.: 2,2 km głębokowodnych nabrzeży, 151 hA terenów placów składowych dróg manewrowych, cztery stanowiska dla oceanicznych statków o długości planowanej 430 m i 16 m głębokości przy nabrzeżu. To parametry, które wychodzą daleko w przyszłość, albowiem spełnią wszystkie oczekiwania armatorów – wymieniał.

W trakcie trwania Panelu Głównego wręczono Nagrody Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych dla najlepszego absolwenta uczelni morskich. Nagrody wręczył Dariusz Jellonek, prezes zarządu PZPŻ.

- Polski Związek Przedsiębiorców Żeglugowych od początku wiedział, że jednym z ważniejszych punktów jest edukacja morska – mówił Dariusz Jellonek. – Zrzeszamy również firmy, które współpracują z polskimi oficerami, marynarzami i oby ich nie zabrakło, dlatego promujemy w tym konkursie najlepszych absolwentów.

Główną nagrodę, czek w wysokości 10 tys. zł przyznano Stanisławowi Czmyrowi reprezentującego Uniwersytet Morski w Gdyni.

- Ważne w tym konkursie jest to, że nagroda nie jest przyznawana tylko za wiedzę i najwyższe oceny, ale także za działalność na rzecz społeczności morskiej, czyli m.in. za udzielanie się w różnego rodzaju projektach, a także za aktywizację w nich innych studentów. Cieszę się, że różne formy działalności są doceniane. To zwieńczenie mojej pięcioletniej, ciężkiej pracy – mówił w rozmowie z Portalem Morskim finalista konkursu.

Polski Związek Przedsiębiorców Żeglugowych przyznał także, wraz z Fundacją Wsparcia Edukacji Morskiej, nagrodę specjalną dla jednej ze studentek – Angeliki Zalewskiej, absolwentce Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie.

- Cieszę się, że będąc kobietą, wśród męskiego towarzystwa udało mi się wykazać Z kobietami w branży morskiej generalnie jest dość trudno, bo nawet, jeżeli mamy wiedzę i jesteśmy ciekawymi osobistościami, potrafimy na statku zrobić to, co trzeba, to rzadko jesteśmy doceniane. Płeć męska góruje i przoduje w tej branży od lat. Ta nagroda jest dowodem tego, że warto chcieć – mówiła Angelika Zalewska.

Tradycją Forum Gospodarki Morskiej jest także nagroda w konkursie na realizację filmu promującego gospodarkę morską "Morze mnie kręci". - My w Gdyni wierzymy, że biznes leży nie tylko w gospodarce morskiej, tam przede wszystkim, ale można go również robić w przemysłach kreatywnych. Wierzymy w to głęboko i podejmujemy kolejne kroki, które są tego dowodem – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała. 

Nagrodę główną otrzymał film pt. "Skok" według scenariusza Rafała Wojczala i Rafała Malko. Zdjęcia wykonał Dominik Werner.

Forum Gospodarki Morskiej to także cztery panele dyskusyjne. Ich tematyka obejmowała najaktualniejsze trendy, wydarzenia i wyzwania, jakie stawia dzisiaj globalna gospodarka. Technologie Morskie, Porty i Logistyka, Prawo i Finanse oraz Shipping – pod takimi hasłami odbywały tegoroczne dyskusje, prowadzone w Gdyni. O nich, nieco szerzej, będzie można przeczytać w kolejnych publikacjach Portalu Morskiego, który jest patronem medialnym wydarzenia.

Agnieszka Latarska

Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

1 1 1 1

Newsletter