Inne

Finał Święta Morza w Gdyni tradycyjnie już łączy się z obchodami Święta Marynarki Wojennej. Z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową, a na Molo Południowym odbył się apel i uroczystość wręczenia sztandaru najmłodszej jednostce Marynarki Wojennej. Całość zwieńczył festyn marynarski dla mieszkańców i turystów.

Tradycja Święta Marynarki Wojennej sięga ponad 90. lat. To ważny element historii polskiej obecności na Bałtyku.

Punktualnie o godzinie 12:00 na Molo Południowym odbył się uroczysty apel. Z okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddano salut świąteczny, miejsce miały okolicznościowe przemówienia, a także wręczono odznaczenia dla osób zasłużonych.

- Dziś marynarka wojenna to przede wszystkim nowoczesna służba, która mierzy się z procesem modernizacji, dba o bezpieczeństwo Polski. Wypełnia także zobowiązania sojusznicze, realizując zadania na morzach i oceanach świata. Pragnę z okazji Święta Marynarki Wojennej wszystkim żołnierzom w marynarskich mundurach życzyć spełnienia i dumy z tego, że bronią naszej ojczyzny. To dzięki ich pracy i poświęceniu możemy czuć się bezpiecznie - powiedział podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie sztandaru najmłodszej jednostce Marynarki Wojennej - Morskiej Jednostce Rakietowej im. komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Sztandar został ufundowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Helu”, Helski Kompleks Muzealny oraz władze samorządowe i społeczeństwo miasta Hel. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Janina Bogusławska-Narloch, wnuczka komandora Przybyszewskiego oraz kmdr Stanisław Koryzma, propagator powstania jednostki. Nadanie sztandaru to szczególne wyróżnienie dla żołnierzy. To także wyraz zaufania oraz szacunku zarówno od przełożonych, jak i od społeczeństwa.

Po zakończeniu części oficjalnej na Molo Południowym rozpoczął się festyn morski. Mieszkańcy i turyści mieli okazję m.in. zwiedzić trzy okręty Marynarki Wojennej: podwodny ORP Orzeł, transportowo-minowy ORP Kraków oraz ratowniczy ORP Zbyszko. Z bliska obejrzeć można było również pojazdy militarne oraz zapoznać się z działalnością specjalistycznych jednostek wojskowych.

Gdynia.pl / Paweł Kukla

Fot.: Paweł Kukla

0 Trzy okręty!
Żal patrzeć na to co pozostało z Marynarki Wojennej, cytując "można było zwiedzić trzy okręty", to wydaje się ze już niedługo zostanie tylko Błyskawica, Orzeł po "długim remoncie" w dalszym ciągu jest nie operacyjny, Ślązak przechodzi testy odbiorcze , Gawron jako jedyny 'coś" sobą reprezentuje, reszta to marne tło dla uroczystości, smutne czasy nastały dla naszej marynarki....
02 lipiec 2019 : 06:11 JanKowalski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Mr.
Cytuję JanKowalski:
....., Ślązak przechodzi testy odbiorcze ....


I pomimo tego że stocznia w zasadzie ma już wszystko skończone, będzie je przechodził aż do jesieni. I wtedy nagle, tuż przed wyborami, stanie się cud!! Wtedy zostanie szczęśliwie ukończony dla uczczenia i podkreślenia....
02 lipiec 2019 : 10:58 Asasan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Prawda
W oddadzą ten okręt MW w czasie ciszy wyborczej! Taka jest narracja judeoPOlszewii!
02 lipiec 2019 : 14:08 roman22 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1