Inne

W najbliższą środę, w holu Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się otwarcie wystawy stałej zbioru sekstantów podarowanych przez kpt. ż.w. Mirosława Jakubka. To największa kolekcja tego typu w Polsce.

Sekstant, czyli kątomierz lusterkowy, optyczny przyrząd nawigacyjny, stosowany w żeglarstwie i astronomii, służy do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem, a także kątów poziomych i pionowych pomiędzy obiektami widocznymi na Ziemi. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa sexta, co znaczy szóstą część, ponieważ kątomierz (limbus) – podstawowa część przyrządu – stanowi wycinek jednej szóstej koła. Termin jest zamienny z terminem sekstans, który oznacza także miarę czasu. Sekstans to szósta część czegoś, np. godziny (podobnie jak kwadrans to część czwarta).

Najczęstszym zastosowaniem sekstantu jest określenie astronomicznej pozycji obserwowanej na podstawie pomiaru wysokości Słońca z kulminacji – tj. o godzinie 12 w południe czasu słonecznego, astronomicznej linii pozycyjnej na podstawie pomiaru wysokości Słońca i czasu (UTC), pomiaru lub określenie pozycji na podstawie pomiarów wysokości gwiazd rano i wieczorem – np. określenie szerokości geograficznej z pomiaru wysokości Gwiazdy Polarnej.

W skład wystawy, której otwarcie zaplanowano w najbliższą środę, 8 maja o godz. 12, wchodzi 30 sekstantów głównie morskich, ale również i lotniczy. Wśród nich unikatowe egzemplarze z okrętów niemieckich i japońskich. Wstęp wolny.

rel (Akademia Marynarki Wojennej)

+1 Brawo! Dziękujemy!
Brawo! Dziękujemy!
07 maj 2019 : 09:49 Szczur lądowy Łowicz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1