Inne

Historia Biblioteki Gdańskiej zaczęła się od morza. W 1591 roku w Zatoce Gdańskiej rozbił się statek, którym płynął ze swoim bogatym, liczącym około dwóch tysięcy tomów księgozbiorem włoski humanista Jan Bernard Bonifacio markiz d’Oria. Ponad tysiąc ocalonych z katastrofy ksiąg dało początek pierwszej bibliotece miejskiej w Gdańsku.

Na wystawę „Morskie Opowieści” składają się cztery historie – o Bonifaciu, o ludziach morza, o statkach i o znakach nawigacyjnych niezbędnych w morskiej podróży. Każdą z nich zilustrują materiały pochodzące ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej – stare druki, wydawnictwa z XIX wieku, rękopisy, mapy, grafiki i fotografie. Nie zabraknie prawdziwych rarytasów, jak pierwszy atlas morski Dess Spiegel der Seefart, von Navigation des Occidentischen Meers oder der Westseen wydany w Amsterdamie w 1589 roku czy Cosmographia… Petera Appiana, podręcznik do nawigacji zawierający ruchome papierowe modele przyrządów, wydany w Antwerpii w roku 1564. Zostanie też pokazanych pięć tomów z ocalonego księgozbioru Bonifacia, noszących ślady wody morskiej. 

Specjalną atrakcją wystawy są eksponaty wypożyczone z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – koło sterowe i latarnia z wraku latarniowca oraz modele statków i znaków nawigacyjnych.

Wernisaż odbędzie się w czwartek 10 maja o godz. 13 w budynku historycznego PAN BG przy ul. Wałowej 15. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 18 czerwca 2018 roku.  

Kuratorki wystawy: Ewa Chmielewska-Tomczak: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Małgorzata Topolska: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

rel (PAN Biblioteka Gdańska)

1 1 1 1

Newsletter