Inne

Opaska brzegowa w Jarosławcu do końca czerwca zostanie przebudowana. To ostatni etap kilkuletniej inwestycji, której większość prac zrealizowanych zostało w ramach dotowanego przez UE projektu „Ochrona brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego”.

Jak poinformował PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Włodzimierz Kotuniak, przebudowa opaski brzegowej w Jarosławcu (Zachodniopomorskie) na 255-km linii brzegowej, jest trzecim i ostatnim etapem prac prowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat w tej miejscowości. Dwa poprzednie etapy dotyczyły przebudowy narzutów ochronnych i budowy ostróg brzegowych oraz drenażu plaży i klifu.

„Musimy zasypać te elementy, które zostały wbudowane. Chcemy się z tą inwestycją zmieścić przed sezonem letnim. Staramy się iść gminom na ustępstwa. Gdy dla nas jest najlepszy czas na realizację planowanych robót, gminy chcą zarabiać. To zrozumiałe” – dodał Kotuniak.

Przebudowa opaski brzegowej wraz z budową zejścia i zjazdu na plażę ma być gotowa do końca czerwca 2018 r. Wykonawcą robót, wybranym w przetargu, została spółka jawna WMW Marek Pestilenz i Wojciech Pestilenz z Krokowej. Zobowiązała się zrealizować trzeci etap inwestycji za prawie 1,4 mln zł.

Dwa poprzednie etapy inwestycji w Jarosławcu prowadzone były przy unijnym dofinansowaniu z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2007-2013” w ramach projektu „Ochrona brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego", który obejmował również zadania w kilku innych nadmorskich miejscowościach.

W Jarosławcu powstało siedem ostróg brzegowych typu "T", wykonano pięć narzutowych falochronów brzegowych wraz ze wzmocnieniem klifu i odwodnieniem plaży. Unieście zyskało dwie opaski brzegowe po 250 m oraz ażurowy falochron osłonowy o długości 200 m. W Chłopach powstała opaska brzegowa narzutowa o długości 320 m. Przebudowę 11 ostróg brzegowych wykonano w Dźwirzynie, trzech w Sianożętach. Całkowita wartość projektu wynosiła ponad 162 mln zł. Inwestycje wykonane zostały do końca 2015 roku.

autor: Inga Domurat

edytor: Jacek Ensztein

ing/

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter