Inne

Żeglarze polscy z zagranicy postanowili w 2018 roku, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, spotkać się w Polsce z żeglarzami w kraju. Polskie Bractwo Wybrzeża podjęło tę inicjatywę przyjmując na siebie rolę koordynatora tego spotkania. 

Spotkanie to, którego nazwę w skrócie określono jako Zlot 100, odbędzie się w Zatoce Puckiej, odwiedzi Górki Zachodnie i Puck, z centralnym i docelowym punktem w Gdyni, mieście i porcie ściśle związanym z odrodzeniem Rzeczpospolitej Polskiej w roku 1918. 

Z żeglarskiego punktu widzenia ważnym czynnikiem wyboru Gdyni jest również fakt, że to właśnie gdynianin, Władysław Wagner, stąd wyruszył w pierwszy polski rejs dookoła świata niosąc, na swoich jachtach zwanych Zjawa, polską banderę - widomy znak odzyskanej niepodległości Polski, do wielu portów, gdzie pojawiła się po raz pierwszy. Nie było mu dane powrócić do Gdyni, gdyż agresja Niemiec na Polskę w dniu 1 września 1939 zatrzymała go w Wielkiej Brytanii, już w drodze powrotnej, po siedmiu latach podróży.

Termin spotkania w Polsce został ustalony na 31 sierpnia 2018 roku, w przeddzień tej rocznicy. Dokładniejsze informacje o miejscu spotkania i dalszym programie Zlotu 100 będą ustalane w toku przygotowań i przekazywane uczestnikom. Aby umożliwić uczestnikom zagranicznym zlotu planowanie swojego udziału, miejsce i termin rozpoczęcia Zlotu zostaną ogłoszone z potrzebnym wyprzedzeniem, gdyż spodziewany jest udział z dalekich stron, nawet z drugiej strony Atlantyku. 

Zgłoszenia chęci udziału w Zlocie 100 należy przekazywać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej do połowy marca 2018 roku. Organizatorzy nie oczekują żadnych opłat wpisowych, ponieważ każdy z uczestników przybywa na własny koszt.

Planowane przez organizatorów elementy Zlotu:

- zapewnienie bezpłatnego pobytu w odwiedzanych portach,
- udział w uroczystościach wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte, 
- wizyta w Muzeum II Wojny Światowej,
- powitanie jachtu Kpt. Wagner II i zakończenie wieloletniej akcji na rzecz upamiętniania zasług Polaków w krajach gdzie przebywali, prowadzonej przez Republikę Karaibską i Brata Wybrzeża, Kpt. A.W. Piotrowskiego,
- zwiedzanie Muzeum Emigracji i statków muzealnych w Gdyni,
- uroczystość pośmiertnego udekorowania Wagnera odznaczeniem państwowym,
- uroczystość nadania imienia Wagnera ulicy lub placowi w Gdyni,
- wystawa zbiorów wagnerowskich Muzeum Morskiego w Gdańsku,
- oraz inne wydarzenia...
rel (Polskie Bractwo Wybrzeża)

1 1 1 1

Newsletter