Bezpieczeństwo, Granice

Niemiecki rząd zgodził się na dostarczenie Egiptowi kolejnego zbudowanego w Niemczech okrętu podwodnego - poinformowała w czwartek agencja dpa. Sprawę uważa się za kontrowersyjną z powodu łamania przez egipskie władze praw człowieka i ich uwikłania w regionalne konflikty zbrojne.

Na wniosek producenta, którym jest koncern stoczniowy ThyssenKrupp Marine Systems, Federalna Rada Bezpieczeństwa wydała "ostateczną decyzję zezwalającą" - oświadczył na forum komisji gospodarki Bundestagu minister gospodarki Peter Altmaier.

Zezwolenie dotyczy czwartego już przeznaczonego dla Egiptu oceanicznego okrętu podwodnego eksportowego typu 209/1400mod i tym samym pełnej realizacji kontraktu, którego zawarcie strona egipska potwierdziła jeszcze w 2012 roku.

W trakcie swej ubiegłorocznej wizyty w Egipcie niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas nazwał ten kraj "ważnym partnerem" w gwarantowaniu stabilności regionu.

Trzeci ze zbudowanych okrętów przekazano odbiorcy w Kilonii w kwietniu bieżącego roku, dwa wyprodukowane wcześniej weszły do służby w 2017 roku. W Izraelu wyrażano obawy, że dostawa wzmocni militarną pozycję Egiptu względem regionalnych partnerów, ale w ubiegłym roku premier Benjamin Netanjahu poinformował, iż w roku 2014 zgodził się na dojście sprzedaży do skutku.

W skład zatwierdzającej eksportowe kontrakty zbrojeniowe niemieckich firm Federalnej Rady Bezpieczeństwa wchodzą kanclerz Niemiec, szef urzędu kanclerskiego oraz sześciu ministrów - spraw zagranicznych, obrony, finansów, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i gospodarki.

dmi/ mal/

0 aj waj $
to jest biznes sprzedawać "produkty " zarówno dla Egiptu jak i dla państwa okupującego Palestynę .....
10 lipiec 2020 : 04:32 hocha Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter